بازسازی و دکوراسیون داخلی خانه ویلایی قدیمی

 

مشتریآقای مهندس اکبری
مکانتهران- اشرفی اصفهانی
تاریخ تکمیلبهمن 1400
متراژ205 متر

بازسازی خانه ی ویلایی قدیمی فوق در شرایطی به گروه معماری آرامو دیزاین واگذار شد که هم به لحاظ طراحی داخلی شرایط مناسبی برای زندگی نداشت و هم اینکه نقشه اولیه‌ی آن بسیار نامناسب و نامطلوب بود.
داشتن ویلا در شمال به دلیل وجود آب و هوای تمیز و وجود مناظر بسیار زیبا از آرزوهایی است که هر کسی به دنبال آن است.
حال بهتر است این آروز توسط گروه حرفه‌ای طراحی و اجرا شود تا بتواند در کنار زیبایی‌های اقلیمی شمال، فضایی زیبا، لوکس و منطبق بر اصول معماری و زیبایی شناسی را فراهم نماید.
همانطور در ویدئوی فوق ملاحظه می‌فرمایید پلان موجود فاقد عرصه بندی عمومی و خصوصی می‌باشد یعنی سلسله مراتب فضایی به هیج عنوان در این خانه ی ویلایی رعایت نشده و فضای خواب‌ها و فضای پذیرایی مشخص نیست.
با توجه به شرایط موجود پروژه، تیم طراحی آرامو دیزاین تلاش کرد از ابتدا روی نقشه‌ی دو بعدی کار کند تا بتواند به نقشه‌ای با تعریف فضایی درست و همچنین عرصه‌بندی درست دست پیدا کند در این راستا تیم طراحی آرامو دیزاین بازسازی خانه ی ویلایی را با باز طراحی نقشه‌های دو بعدی شروع کردند.
در بازطراحی نقشه‌های اولیه خانه ویلایی قدیمی فوق فضاها تعریف شد عرصه خصوصی که شامل اتاق خواب‌ها می‌شود را به انتهای پلان منتقل کرد و عرصه‌ی عمومی‌تر فضا مثل فضای پذیرایی در مجاورت ورودی قرار گرفت و یک سرویس بهداشتی برای مهمان و کلوزت کوچک مهمان برای آسایش بیشتر خانواده طراحی شد.

بازسازی خانه ی ویلایی

بازسازی خانه‌ی ویلایی فوق می‌بایست برای یک خانواده جوان با دو فرزند طراحی و اجرا می‌شد در این راستا با جانمایی ۲ اتاق خواب توانستیم فضایی مطلوب برای زندگی بهتر کارفرمای محترم خلق نماییم.
یکی از چالش‌های بزرگ این خانه ی ویلایی، عرض کم زمین بود که در نقشه‌ی موجود، اتاق‌هایی را داشتیم که پنجره جهت نورگیری نداشتند و عدم وجود پنجره در اتاق یکی از ضعف‌های بزرگ در هر پلانی محسوب می‌شود که در طراحی جدید باید آن را حل می‌کردیم.
بنابراین در بازطراحی خانه‌ی ویلایی قدیمی فوق تلاش شد جانمایی و چیدمان فضاها به گونه‌ای باشد که همه‌ی فضاها از نور مناسب برخوردار باشند همانطور که در فیلم توضیح داده شد چهار آلترناتیو مجزا برای این خانه‌ی ویلایی طراحی شد که یکی از آنها برای طراحی سه بعدی به تایید کارفرما رسید در این آلترناتیو عرصه بندی‌ها کاملا تفکیک و فضاها با نورگیرهای مجزا طراحی شدند.

طراحی دکوراسیون خانه ویلایی

در دکوراسیون ویلای فوق تلاش شد با استفاده از ترفندهای طراحی داخلی ویلا و دکوراسیون ویلا، فضای بزرگتر و دلبازتری را خلق کنیم در این راستا از ترفندهای زیر برای دکوراسیون فضاهای مختلف ویلا استفاده شد.

  • استفاده از رنگ‌های روشن در بازسازی ویلا

برای نقاشی دیوار‌ها از رنگ خنثی و روشن استفاده شد تا با بازتاب بیشتر نور بتواند به بزرگتر دیده شدن ویلا به لحاظ بصری کمک نماید.
انتخاب رنگ روشن در کف فضا نیز به بزرگ شدن فضا کمک می‌نماید در واقع رنگ‌های روشن ویژگی بازتاب و انعکاس نور را دارند و وجود نور بیشتر در یک فضا به دلباز شدن آن کمک می‌نماید.
وجود رنگ‌های ملایم آرت ورک و تابلوهای هنری نیز توانست مکمل مناسبی در طراحی کوراسیون و بازسازی ویلای قدیمی محسوب شود و زیبایی چشمگیری به فضا ببخشد.

  • استفاده از المان آینه در دکوراسیون ویلای قدیمی

آینه دو ویژگی بسیار مهم دارد که در طراحی دکوراسیون این ویلا هر دو ویژگی بسیار کارا و کاربردی بودند اولین ویژگی آینه در دکوراسیون ویلا خاصیت عمق دادن آن می‌باشد به این معنی که آینه می‌تواند عمق فضا را به لحاظ بصری زیاد کند  و به این شکل به بزرگتر دیده شدن فضا کمک نماید.
ویژگی دوم آینه در دکوراسیون ویلا خاصیت رفلکت و بازتاب دهندگی نور است که با استفاده از انعکاس نور می‌تواند فضای دلباز تری را خلق نماید که هر دو ویژگی در این فضا تاثیر گذار بودند.

  • انتخاب سبک معاصر برای طراحی دکوراسیون ویلای قدیمی

یکی از خواسته های هر کارفرمایی برای دکوراسیون منزل، لوکس شدن فضا زندگی می باشد در این ویلا با استفاده از سبک معاصر در طراحی توانستیم یک طراحی لوکس با جزئیات کم که این جزئیات خود باعث شلوغ شدن فضاهای کوچک می شود خلق نماییم .

سعی ما در گروه معماری آرامو دیزاین بر این بود که بتوانیم با جانمایی مناسب ریز فضاها نور بیشتری را به درون فضا دعوت کنیم و فضای بزرگتر و دلباز تری را خلق نماییم.
وجود فضای سبز و طراحی و اجرای باغچه فضای سبز در فضای داخلی می تواند به افزایش کیفیت فضایی کمک نماید و لطافت و زیبایی بصری بسیار هیجان انگیزی به وجود آورد.

با توجه به لایف استایل کارفرما آشپزخانه در قسمت ورودی ویلا جانمایی و طراحی شد که در این طراحی با دیزاین کابینت در یک دیوار به ورود نور به داخل فضا کمک کردیم و برای حل مشکل کمبود کابینت‌های آشپزخانه کل کانتر را به کابینت اختصاص دادیم
جانمایی مبلمان ناهار خوری در نزدیکی آشپزخانه قرار گرفت که بتواند دسترسی سریعتر و راحت‌تری به آن داشته باشد و هم در مجاورت مبلمان پذیرایی بتواند سرویس بهتری به کاربر فضا بدهد.

طراحی اتاق خواب مستر با استفاده از نقاشی بسیار جذاب توانست به ایجاد یک فضای گرم و صمیمی منجر شود. انتخاب رنگ‌ها ملایم برای طراحی اتاق خواب می تواند آرامشبخش بودن فضایی کمک نماید.
ترکیب بندی رنگ خنثی در طراحی داخلی ویلا هم خلق فضایی لوکس و جذاب و هم دستیابی به فضایی دلباز را میسر کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *