بازسازی خانه ویلایی

بازسازی و دکوراسیون داخلی خانه ویلایی قدیمی

کارفرما: جناب آقای اکبری

متراژ:۲۰۵ مترمربع

موقعیت: تهران – اشرفی اصفهانی

بازسازی خانه ی ویلایی قدیمی فوق در شرایطی به گروه معماری آرامو دیزاین واگذار شد که هم به لحاظ طراحی داخلی شرایط مناسبی برای زندگی نداشت و هم اینکه نقشه اولیه ی آن بسیار نامناسب و نامطلوب بود.

همانطور در ویدئوی فوق ملاحظه می فرمایید پلان موجود فاقد عرصه بندی عمومی و خصوصی می باشد یعنی سلسله مراتب فضایی به هیج عنوان در این خانه ی ویلایی رعایت نشده و فضای خواب ها و فضای پذیرایی مشخص نیست.

با توجه به شرایط موجود پروژه، تیم طراحی آرامو دیزاین تلاش کرد از ابتدا روی نقشه ی دو بعدی کار کند تا بتواند به نقشه ای با تعریف فضایی درست و همچنین عرصه بندی درست دست پیدا کند در این راستا تیم طراحی آرامو دیزاین بازسازی خانه ی ویلایی را با باز طراحی نقشه های دو بعدی شروع کردند.

در بازطراحی نقشه های اولیه خانه ویلایی قدیمی فوق فضا ها تعریف شد عرصه خصوصی که شامل اتاق خواب ها می شود را به انتهای پلان منتقل کرد و عرصه ی عمومی تر فضا مثل فضای پذیرایی در مجاورت ورودی قرار گرفت و یک سرویس بهداشتی برای مهمان و کلوزت کوچک مهمان برای آسایش بیشتر خانواده طراحی شد.

بازسازی خانه ی ویلایی

بازسازی خانه ی ویلایی فوق می بایست برای یک خانواده جوان با دو فرزند طراحی و اجرا می شد در این راستا با جانمایی ۲ اتاق خواب توانستیم فضایی مطلوب برای زندگی بهتر کارفرمای محترم خلق نماییم.

یکی از چالش های بزرگ این خانه ی ویلایی، عرض کم زمین بود که در نقشه ی موجود، اتاق هایی را داشتیم که پنجره جهت نورگیری نداشتند و عدم وجود پنجره در اتاق یکی از ضعف های بزرگ در هر پلانی محسوب می شود که در طراحی جدید باید آن را حل می کردیم.

بنابراین در بازطراحی خانه ی ویلایی قدیمی فوق تلاش شد جانمایی و چیدمان فضا ها به گونه ای باشد که همه ی فضا ها از نور مناسب برخوردار باشند همانطور که در فیلم توضیح داده شد چهار آلترناتیو مجزا برای این خانه ی ویلایی طراحی شد که یکی از آنها برای طراحی سه بعدی به تایید کارفرما رسید در این آلترناتیو عرصه بندی ها کاملا تفکیک و فضاها با نورگیرهای مجزا طراحی شدند.

بازسازی خانه ویلایی

طراحی دکوراسیون خانه ویلایی

در دکوراسیون ویلای فوق تلاش شد با استفاده از ترفند های طراحی داخلی ویلا و دکوراسیون ویلا، فضای بزرگتر و دلبازتری را خلق کنیم در این راستا از ترفندهای زیر برای دکوراسیون فضاهای مختلف ویلا استفاده شد.

  • استفاده از رنگ های روشن در بازسازی ویلا

برای نقاشی دیوار ها از رنگ خنثی و روشن استفاده شد تا با بازتاب بیشتر نور بتواند به بزرگتر دیده شدن ویلا به لحاظ بصری کمک نماید.

انتخاب رنگ روشن در کف فضا نیز به بزرگ شدن فضا کمک می نماید در واقع رنگ های روشن ویژگی بازتاب و انعکاس نور را دارند و وجود نور بیشتر در یک فضا به دلباز شدن آن کمک می نماید.

وجود رنگ های ملایم آرت ورک و تابلوهای هنری نیز توانست مکمل مناسبی در طراحی کوراسیون و بازسازی ویلای قدیمی محسوب شود و زیبایی چشمگیری به فضا ببخشد.

  • استفاده از المان آینه در دکوراسیون ویلای قدیمی

آینه دو ویژگی بسیار مهم دارد که در طراحی دکوراسیون این ویلا هر دو ویژگی بسیار کارا و کاربردی بودند اولین ویژگی آینه در دکوراسیون ویلا خاصیت عمق دادن آن می باشد به این معنی که آینه می تواند عمق فضا را به لحاظ بصری زیاد کند  و به این شکل به بزرگتر دیده شدن فضا کمک نماید.

ویژگی دوم آینه در دکوراسیون ویلا خاصیت رفلکت و بازتاب دهندگی نور است که با استفاده از انعکاس نور می تواند فضای دلباز تری را خلق نماید که هر دو ویژگی در این فضا تاثیر گذار بودند.

بازسازی خانه ویلایی
  • انتخاب سبک معاصر برای طراحی دکوراسیون ویلای قدیمی

یکی از خواسته های هر کارفرمایی برای دکوراسیون منزل، لوکس شدن فضا زندگی می باشد در این ویلا با استفاده از سبک معاصر در طراحی توانستیم یک طراحی لوکس با جزئیات کم که این جزئیات خود باعث شلوغ شدن فضاهای کوچک می شود خلق نماییم .

بازسازی خانه ویلایی

سعی ما در گروه معماری آرامو دیزاین بر این بود که بتوانیم با جانمایی مناسب ریز فضاها نور بیشتری را به درون فضا دعوت کنیم و فضای بزرگتر و دلباز تری را خلق نماییم.

وجود فضای سبز و طراحی و اجرای باغچه فضای سبز در فضای داخلی می تواند به افزایش کیفیت فضایی کمک نماید و لطافت و زیبایی بصری بسیار هیجان انگیزی به وجود آورد.

بازسازی خانه ویلایی

با توجه به لایف استایل کارفرما آشپزخانه در قسمت ورودی ویلا جانمایی و طراحی شد که در این طراحی با دیزاین کابینت در یک دیوار به ورود نور به داخل فضا کمک کردیم و برای حل مشکل کمبود کابینت های آشپزخانه کل کانتر را به کابینت اختصاص دادیم
بازسازی خانه ویلایی
جانمایی مبلمان ناهار خوری در نزدیکی آشپزخانه قرار گرفت که بتواند دسترسی سریعتر و راحت تری به آن داشته باشد و هم در مجاورت مبلمان پذیرایی بتواند سرویس بهتری به کاربر فضا بدهد.
بازسازی خانه ویلایی

طراحی اتاق خواب مستر با استفاده از نقاشی بسیار جذاب توانست به ایجاد یک فضای گرم و صمیمی منجر شود. انتخاب رنگ ها ملایم برای طراحی اتاق خواب می تواند آرامشبخش بودن فضایی کمک نماید.

ترکیب بندی رنگ خنثی در طراحی داخلی ویلا هم خلق فضایی لوکس و جذاب و هم دستیابی به فضایی دلباز را میسر کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *