چگونه پذیرایی مستطیلی را دیزاین و چیدمان کنیم؟

• تقسیم پلان پذیرایی مستطیلی و کاهش کشیدگی
• دیزاین فضای نشیمن و ناهار خوری
• چیدمان مبلمان پذیرایی مستطیلی

تقسیم پلان پذیرایی مستطیلی و کاهش کشیدگی

یکی از راه حل ها برای دیزاین پلان مستطیل شکل تقسیم پلان به دو قسمت است همانطور که در تصاویر فوق می بینیم با توجه به نیاز هر خانواده و نوع فعالیت هایی که قرار است در این فضا انجام شود و متناسب با فعالیت پلان را به دو قسمت تقسیم می کنیم.

این تقسیم بندی باعث می شود که از کشیدگی فضا کاسته شود و تعدیل مناسبی در پلان داشته باشیم.

اگر متراژ منزلتان اجازه می دهد می توانید از دو فضای عمومی که معمولا در اکثر پذیرایی ها  اتفاق می افتد یعنی مبلمان نشیمن و مبلمان ناهار خوری استفاده کنید. این تفکیک می تواند هم در کف و به واسطه ی متریال هم سقف و هم جداره ها صورت گیرد.

دیزاین فضای نشیمن و ناهار خوری

تفکیک فضا با تغییر متریال

برای تفکیک و جداسازی دو فضا می توانید از تغییر متریال در هر قسمت استفاده کنید بعنوان مثال در یک فضا دیواری با پوشش آجر و در فضای دیگر متریال شیشه را در نظر بگیرید.

 تفکیک فضا با تغییر در رنگ دیوار ها

برای جداسازی دو فضا می توانید از رنگ مجزا برای هر دیوار استفاده کنید برای این کار یک رنگ برای دیوار قسمت ناهار خوری متناسب با رنگ مبلمان غذاخوری یا متناسب با فضای کلی طراحی در نظر بگیرید و برای قسمت نشیمن با رنگی دیگر  دیوار را نقاش کنید.

این جدا سازی ها در سقف و کف نیز می تواند انجام شود فقط باید دقت کنیم اگر فضای منزل خیلی بزرگ نیست از یک المان مثل دیوار برای تفکیک .و جداسازی استفاده کنیم اما اگر مساحت منزلتان بزرگ است دستتان باز است و می توانید هر سه المان ۰ کف، دیوار و سقف) را برای جداسازی طراحی نمایید.

چیدمان مبلمان پذیرایی مستطیلی

حال چیدمان مبلمان پذیرایی مستطیلی از دیزاین دیوار ها و تقسم بندی پلان منزلتان تبعیت می کند و برای هر قسمتمتناسب با اندازه فضا و سبک دکوراسیون داخلی منزلتان نسبت به انتخاب و خرید مبلمان اقادم کنید.

اگر کشیدگی فضا زیاد است و عرض فضا کم، بهتر است از مبلمان مدرن و ال برای قسمت نشیمن استفاده کنید.

همچنین برای بهینه تر شدن فضا می توانید از مبلمان ناهار خوری که از نیمکت برای صندلی استفاده می شود و معمولا به دیوار تکیه می کند چیدمان کنید.

نتیجه گیری

هدف اصلی  این نوشتار  برای چیدمان پذیرایی مستطیل شکل ایجاد شکست و تقسیم فضا به حداقل دو بخش برای کاهش کشیدگی و تعدیل هندسه ی فضا بود که با این ترفند هم جذابیت بصری را پاسخگو باشیم و هم اینکه چیدمان مناسبی برای زندگی فراهم نماییم.

بخشی از مصاحبه مدیر طراحی گروه معماری آرامو دیزاین با سایت چیدانه در رابطه با دیزاین پذیرایی های مستطیل شکل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *