طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحی، اجرا، نظارت، بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی انواع پروژه‌های مسکونی، اداری، تجاری و…


شماره تماس: 09921014341

دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی

اتاق پذیرایی نمادی از کل خانه است نمایی از چگونگی زندگی، علایق و اغلب سلیقه و ذوق هنری ما را مورد قضاوت قرار  می‌دهد. بنابراین باید تصویر مناسبی از شخصیت، خانواده و علایق ما را نشان دهد. با توجه به مساحت پذیرایی ( بزرگ یا کوچک) بودن این فضا، فعالیت‌های گوناگونی را می‌تواند شامل شود از جمله آنها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

  • جایی برای آرامش و رفع خستگی‌های روزانه
  • تماشای تلویزیون و حتی مطالعه کتاب
  • فضایی برای دور هم نشینی و گپ و گفت‌های خانوادگی و صمیمانه
  • مکانی برای پذیرایی از مهمان و در کل گذران اوقات خوش با جمعی بیشتر از خانواده شخص

البته همانطور که گفته شد فعالیت‌های مذکور می‌تواند کم یا زیاد شود و در فضای پذیرایی صورت گیرد تعداد و نوع این فعالیت‌ها به مواردی مثل فرهنگ، مساحت منزل و نیاز خانواده بستگی دارد.

بهترین ایده‌ها برای دکوراسیون پذیرایی

مرکز تجمع، نمایش ذوق و سلیقه‌ی، پایتخت منزل و کانون توجه شما، پذیرایی است و به تجربه ثابت شده در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی و بازسازی منزل از فضاهایی که به لحاظ طراحی و زیبایی شناسی اهمیت بسزایی دارد پذیرایی است. بهترین طراحی، زیباترین اثاثیه و مبلمان لوکس و اکسسوری‌های تزئینی و دکوراتیو برای این فضا در اولویت است.
بنابراین باید توجه کنیم این وسواس و توجه زیاد منجر به آشفتگی بصری و سلب آرامش نشود و با وجود هزینه‌ی زیاد، حسی که از این فضا انتظار داریم را به ما ندهد.

رنگ در دکوراسیون پذیرایی

پذیرایی منزل شما چه اندازه ­ای است؟

یکی از نکاتی که در دکوراسیون پذیرایی بسیار اهمیت دارد ابعاد پذیرایی منزل شماست. با توجه به کوچک یا بزرگ بودن فضای نشیمن طراحی و دکوراسیون پذیرایی شما متفاوت است.

  • دکوراسیون پذیرایی بزرگ
  • دکوراسیون پذیرایی کوچک
  • دکوراسیون پذیرایی مربعی
  • دکوراسیون پذیرایی مستطیلی

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

در صورت بزرگ بودن و داشتن فضایی بیشتر می توان جایی دنج با دو صندلی جهت نوشیدن قهوه و چای ، چیدمان میز نهارخوری، تلویزیون و غیره باشد. در این صورت معمولا فضاها را با توجه به فرم پذیرایی، موقعیت نورگیری و دید به منظره مناسب از طریق تغییر در متریال کف، سقف، دیوارها و نوع چیدمان، تفکیک می­کنند تا هر فعالیت در بهترین جای ممکن صورت گیرد و لذت انجام آن را ارتقا بخشد.
شاید تصور کنید دکوراسیون پذیرایی بزرگ به نسبت راحت تر است ولی اگر اجزای پذیرایی به درستی انتخاب نشود و همچنین چیدمان اصولی انجام نگیرد نتیجه ی کار بسیار زننده خواهد بود. منظور از چیدمان فقط چینش مبل و صندلی نیست بلکه با رعایت اصول طراحی داخلی می‌توانید یک دکوراسیون شیک و زیبا داشته باشید. در ابتدا باید نیازسنجی انجام شود. برای مثال تعداد مبل ها و دیگر اجزای نشیمن، رنگ‌های اصلی و فرعی دکوراسیون ، سبک طراحی دکوراسیون نشیمن و مواردی نظیر اینها باید بررسی شود.
یکی از عواملی که باعث بزرگتر دیده شدن فضا می شود ارتفاع است. برای رسیدن به این امر باید از دیوارها به خوبی استفاده کنید. استفاده از دیوارها به این معنی است که آویزها و پرده‌ها را نزدیک سقف و بالاتر از فاصله بین قاب پنجره و سقف آویزان کنید. پوشش دادن این فاصله باعث می شود هم دیوارتان بلندتر به نظر برسد و هم جلوه زیباتری داشته باشد.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

 اگر پذیرایی کوچک است و به شکل مربع که جای خیلی زیادی هم ندارد می‌تواند حتی به جای ست کامل مبلمان و میزعسلی از یک یا دو مبل راحتی با رنگ روشن چیدمان شود و تجربه‌ای لذت بخش را بهمراه داشته باشد.
جالب است که بدانید دکوراسیون پذیرایی کوچک به نسبت دکوراسیون پذیرایی بزرگ هم راحت‌تر و هم کم هزینه‌تر است. یک فضای پذیرایی کوچک را می‌توان مطابق اصول طراحی داخلی جوری چیدمان کرد، که علاوه بر زیبایی بزرگتر از مقیاس واقعی خود جلوه دهد. انتخاب نوع مبلمان در دکوراسیون پذیرایی کوچک بسیار تاثیر گذار است. مبلمان‌های بزرگ اشتباه‌ترین انتخاب برای پذیرایی‌های کوچک است.
رنگ روشن دیوارها می‌تواند به بزرگتر دیده شدن فضا کمک کند. رنگ‌های تیره هم در صورتی که از مبلمان روشن استفاده کنید همین کابرد را دارد.  زیرا رنگ‌های تیره باعث می شوند دیوارها نادیده گرفته شوند و تمرکز روی دکوراسیون خانه باشد.
رنگ‌ها خنثی بهترین انتخاب برای دکوراسیون پذیرایی کوچک هستند.

دکوراسیون پذیرایی مربعی

در دکوراسیون پذیرایی مربعی در قدم اول یک نقطه را باید به عنوان نقطه مرکزی در نظر بگیریم. این نقطه مرکزی می‌تواند تلوزیون یا شومینه باشد. بعد از مشخص کردن نقطه کانونی مبلمان را به روش اصولی روبه رو روی نقطه کانونی قرار می‌دهیم. در دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل، میتوانید مبلمان را در راستای یک خط بچینید. همچنین می‌توانید به صورت زاویه دار قرار دهید که یک دکوراسیون مدرن داشته باشید. برای این مدل دکوراسیون‌ها بهتر است از رنگ‌های هماهنگ استفاده کنید. نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی مربعی شکل بسیار مهم است.

دکوراسیون پذیرایی مستطیلی

دکوراسیون پذیرایی مستطیلی به نسبت به دقت بیشتری نیاز دارد. یکی از مشکلات رایج در دکوراسیون پذیرایی مستطیلی چیدن مبلمان است. چیدمان درست و اصولی مبلمان باعث می‌شود فضای پذیرایی شما بسیار زیبا جلوه دهد و همچنین از عریض دیده شدن آن جلوگیری می‌کند. مبلمان ال شکل می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای این مدل پذیرایی‌ها باشد. بهتر است از وسایل اضافه و یا مبلمان اضافه در فضای نشیمن خود استفاده نکنید. این امر باعث بزرگتر دیده شدن فضای پذیرایی شما می‌شود.

نکاتی برای طراحی دکوراسیون پذیرایی و جلوگیری از آشفتگی بصری

  • طراحی و چیدمان پذیرایی را متناسب با سبک مورد علاقه خودتان پیش ببرید و این بستگی کامل به روحیات و هدف شما از طراحی دارد. اگر به دنبال فضایی با نظم بالا و دلباز و راحت هستید سبک مدرن می‌تواند برای شما مناسب باشد. اگر به دنبال تجمل و تشریفات در بخش‌هایی از فضای منزل هستید سبک کلاسیک می‌تواند مناسب باشد البته از الزامات این سبک بزرگ بودن فضا، ارتفاع بلند سقف، تقارن، عدم انعطاف پذیری و . . . می‌باشد.

اما اگر به دنبال طراحی منطبق با روحیات، فرهنگ و فضای منزل خود و به دنبال طراحی خلاقانه  و لوکس بر اساس دانش روز دنیا با خلق فضاهایی بهینه برای بهترین عملکرد در این فضا هستید می‌توانید از مشاوره کارشناسان گروه معماری آرامو دیزاین استفاده نمایید تا به بهترین طراحی دکوراسیون ممکن برسید.
از چیدمان اثاثیه‌ی تزئینی و دکوراتیو در فضای ما بین و مسیرهای رفت و آمد خودداری کنید.
در صورت چیدمان تلویزیون در این فضا دقت کنید که مقابل پنجره نباشد زیرا نور خورشید را به چشمان شما منتقل می‌کند که آسایش شما را مختل و بر قوه بینایی اثری نامطلوب می‌گذارد.
در صورتی که پذیرایی شما جوابگوی دو دست مبلمان برای پذیرایی و مبلمان راحتی برای نشیمن خصوصی نیست می‌توانید از یک ست مبلمان مناسب برای پذیرایی و یک نیم ست برای نشیمن استفاده نمایید.
برای ایجاد هارمونی و هم رنگ ساختن اثاثیه‌ی منزل، از فرش، مبلمان، کوسن های آنها و پرده و همچنین رومیزی و گلدان استفاده کنید زیرا بیشتر مرکز توجه هستند.
تلاش نکنید در تمام قسمت‌های پذیرایی از لوازم تزئینی و دکواتیو استفاد کنید زیرا زیبایی همدیگر را دفع و شلوغی محیط را منجر خواهد شد.رعایت فاصله مناسب بین لوازم تزئینی از نظر بصری می‌تواند آرامش بصری و روحی را بهمراه داشته باشد.

دکوراسیون تی وی روم

فضای اتاق نشیمن به عنوان یکی از نقاط مهم در هر خانه‌ای محسوب می‌شود که طراحی داخلی اتاق نشیمن تاثیر بسزایی در کل منزل خواهد داشت برای کاربردی شدن شدن طراحی اتاق نشیمن می‌توان از فعالیت هایی که قرار است درآن صورت گیرد استفاده کرد و دیوار کانونی را به آن فعالیت اختصاص داد و متناسب با فعالیت مورد نظر طراحی فضا را پیش برد. بعنوان مثال در اکثر نشیمن‌ها فعالیت‌هایی از قبیل تماشای تلویزیون، دور هم نشینی، مطالعه کتاب و حتی در برخی موارد پذیرایی از مهمان صورت میگیرد که با توجه به متراژ و میزان رفت و آمد میهمان فعالیت‌های فوق کم یا زیاد خواهد شد حال با توجه به موارد فوق اگر بخواهیم دیوار کانونی را به دکور تلویزیون اختصاص دهیم و آن را نقطه کانونی فضا در نظر بگیریم بهتر است طراحی داخلی اتاق نشیمن به گونه‌ای باشد که با ورود در فضا چشم را درگیر کرده و نگاه را به خود معطوف نماید با توجه به مساحت کم فضاهای امروزی استفاده بهینه و خلاقانه از هر فضا از الزامات طراحی می‌باشد بنابراین میبایست از طراحی انعطاف پذیر یا از تلفیق چند فضا در یک دکور استفاده نمود که برای این مورد طراحی کتابخانه دکوراتیو در کنار دکور تلویزیون می‌تواند راهگشا باشد.

بررسی المان‌ها

شومینه از دیگر مواردی است که ایجاد نقطه کانونی جهت دور هم گرد آمدن و گفتگوهای خانوادگی را میسر می سازد و از کاربردی‌ترین نقاط کانونی در فصول سرد سال به ویژه در مناطق سردسیر می‌باشد که امروزه با تنوع فرم های شومینه می‌توان در هر چیدمان با هر سبکی از آن استفاده نمود وجود شومینه‌های مدرن در دکوراسیون سبک مدرن و شومینه‌های کلاسیک برای سبک کلاسیک گزینه‌های مناسبی جهت ایجاد نقطه کانونی محسوب می‌شود.

از دیگر المان‌های موجود در فضا می توان به پنجره-های بزرگ با منظره مناسب اشاره نمود که با چیدمان مناسب مبلمان گزینه بسیار مناسبی برای ایجاد نقطه کانونی محسوب می‌شود به ویژه در طراحی ویلا استفاده از این مورد می‌تواند در طراحی زیبا و دلنشین دکوراسیون داخلی آن کمک نماید و دور هم نشینی‌ها و مطالعه در این فضا صورت گیرد.
بعد از انتخاب نقطه کانونی دیواره ای اطراف باید به گونه‌ای طراحی شود که از چرخش مداوم چشم و ایجاد ترافیک بصری جلوگیری نماید و برای ایجاد فضایی دلنشین و صمیمی می‌توان از تابلو هنری زیبا و یا کاغذ دیواری متناسب با کل فضا استفاده نمود.
در پایان یادآور می‌شویم که برای طراحی داخلی اتاق نشیمن که هم زیبایی بصری بهمراه داشته باشد  و هم پاسخگوی فعالیت‌هایی که در فضای نشیمن صورت می‌گیرد باشد می‌بایست از رنگ و نورپردازی مناسب این فضا کمک بگیریم که در مبحث رنگ در دکوراسیون داخلی و نور پردازی به آن اشاره خواهد شد.

دکوراسیون پذیرایی

 اهمیت چیدن مبل‌ها در دکوراسیون نشیمن

نوع مبلمانی که در دکوراسیون پذیرایی قرار می‌گیرد بسیار مهم است. مبل‌ها سبک‌های مختلفی دارند که بر اساس سبکشان در فضاهای مختلف استفاده می‌شوند. مثلا مبل‌های راحتی با نشیمن عریض معمولا برای استراحت و مهمونی‌های دوستانه مناسب است پس می‌تواند برای فضای نشیمن مناسب باشد. مبل‌های کلاسیک ارتفاع بیشتری دارند که برای محل کار مناسب هستند. مبل‌های دسته دار هم گزینه‌ی مناسبی برای فضای باز هستند.
امروزه مبل‌ها به یکی از اثاثیه اصلی در دکوراسیون منزل تبدیل شده است. در خانه‌های آپارتمانی، ویلایی، کوچک و بزرگ از مبل‌ها برای زیبایی و همچنین راحتی استفاده می‌شود. نحوه چیدن مبل‌ها در نمای ظاهری دکوراسیون منزلتان بسیار اهمیت دارد. بعضی افراد بدون در نظر گرفتن سبک طراحی و نوع دکوراسیون منزلشان با وجود هزینه‌های هنگفت نمی‌توانند جلوه زیبایی به منزلشان بدهند. زیرا آنها انتخاب درستی ندارند.

یکی از روش‌های چیدمان مبل که باعث می‌شود فضای نشیمن و پذیرایی شما صمیمی تر جلوه دهد چیدن به شکل دایره ای است. و بالعکس چیدمان به شکل قطاری باعث می شود فضای خانه شما به شکل سینما یا ایستگاه قطار دیده شود. در فضاهای کوچک بهتر است مبلمان از دیوار فاصله داشته باشد به این شکل میتوان در فضای پشت دیوار قفسه‌هایی قرار داد که بتوان وسایل اضافی را در آنجا قرار داد. همچنین اطراف پنجره‌ها هم گزینه‌ی مناسبی برای این کار است.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون نشیمن و پذیرایی

یکی از ارکان مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن نورپردازی است. نور پردازی صحیح و اصولی باعث می‌شود فضای نشیمن و پذیرایی شما بزرگتر دیده شود. برای این کار لازم است نور بر سطح دیوار بتاید و روی کنج‌های دیوار متمرکز شود این امر باعث می‌شود فضای پذیرایی بزرگتر به نظر برسد. نور پردازی صحیح با استفاده از نورهای طبیعی و غیر طبیعی باعث نشاط و شادابی می‌شود و بالعکس استفاده از نور نامناسب خستگی و کسالت به بار می آورد. در اتاق پذیرایی و نشیمن لوسترهای زیبا می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب نورپردازی باشد. انتخاب لوستر مناسب با توجه به طراحی اتاق نشیمن شما بسیار مهم است.

رنگ فضای پذیرایی

انتخاب رنگ مناسب برای فضای پذیرایی باعث می‌شود فضای پذیرایی بسیار زیبا و دلنشین باشد. همانطور که قبلا گفتیم انتخاب رنگ مناسب می‌تواند در کوچک یا بزرگ‌تر دیده شدن فضا تاثیر گذار باشد. یکی از مواردی که در انتخاب رنگ باید به آن دقت کنید سبک دکوراسیون منزلتان است.
برای مثال رنگ‌های کرم، خاکستری، آبی، سبز، زرد و قرمز رنگ های مورد استفاده در سبک کلاسیک است. همچنین رنگ های خنثی هم مانند سفید طلایی نقره‌ای برای سبک‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دکوراسیون پذیرایی با کاغذ دیواری

امروزه یکی از روش‌های متداول برای دکوراسیون منزل استفاده از کاغذ دیواری است. کاغذ دیواری باعث زیباتر شدن منزلتان می‌شود ولی اگر به درستی انتخاب نشود می‌تواند تاثیر بالعکس داشته باشد. همانند دیگر نکات طراحی داخلی توجه به سبک، رنگ، کفپوش، ست مبلمان فضای پذیرایی و مواردی نظایر اینها در انتخاب کاغذ دیواری بسیار مهم است. جالب است بدانید مدل و سایز پذیرایی در انتخاب کاغذ دیواری تاثیرگذار است. شما نمی توانید برای فضاهای کوچک و بزرگ از یک نوع کاغذ دیواری استفاده کنید. انتخاب کاغذ دیواری برای فضاهای بزرگ آزادانه تر انجام می‌شود.
کاغذ دیواری علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضای پذیرایی شما خاصیت پوشانندگی عیوب دیوارها را نیز دارد.

طراحی تی وی روم

نشیمن خصوصی یا تی وی روم ( اتاق تلویزیون)  فضایی است جهت انجام فعالیت هایی مثل نشست‌ها و گفتگو‌های خانوادگی، تماشای تلویزون، پذیرایی از مهمان‌های خودمانی، غذاخوری و . . .  که  معمولا ارتباط نزدیک و مستقیم با آشپزخانه دارد و می‌تواند با یک صبحانه خوری کوچک از آن تفکیک شود که به لحاظ بصری جذابیت ويژه‌ای نیز  به فضای نشیمن خواهد بخشد.

نکات مهم در طراحی و دکوراسیون نشیمن خصوصی

در فضای تی وی روم دیواری که تلویزیون روی آن قرار می‌گیرد دیوار کانونی کل فضا محسوب می شود و مبلمان رو به روی این دیوار چیدمان می‌شود و به لحاظ بصری بیشتر از دیوارهای دیگر در دید مستقیم می‌باشد بنابراین می‌بایست از دکور زیبا و مناسب با فضای کلی و سایز تلویزیون و همچنین روحیات و فرهنگ خانواده بهره گیرد به لحاظ اهمیت و وجود فضای نشیمن در تمام منازل، پیشنهاد می‌گردد جهت برخورداری از دکوراسیون مناسب و لوکس نشیمن و تی وی روم از مشاوره رایگان گروه معماری آرامو دیزاین بصورت کاملا جهت طراحی استفاده نمایید تا بتوانید با ایده‌های جدید و خلاقانه و حداقل هزینه  در محیطی زیبا و دلنشین لایق روحیات خود زندگی نمایید.

با جانمایی و چیدمان گیاهان آپارتمانی و فضایی جهت شومینه در صورت امکان به گرمی و صمیمیت نشیمن خصوصی بیافزایید.
از رنگ‌های گرم مثل قرمز و زرد و نارنجی در این فضا استفاده نمایید تا گرمای محیط زندگیتان را دوچندان نماید.
جهت نورپردازی نشیمن خصوصی مانند نورپردازی پذیرایی نوری یکدست و عمومی لازم است و برای تاکید فضاهای دکوراتیو از نورپردازی موضعی استفاده نمایید.
پیشنهاد می‌شود از آبنما یا کاغذ دیواری با طرح قطرات یا امواج آب استفاده شود زیرا آب راکه در معماری اصیل ایرانی بسیار استفاده می‌شد و آرامش خیال را با خود بهمراه دارد تداعی نماید.