معماری مینیمالیسم جنبشی در اواخر قرن بیستم است که در منابع زیادی به ساده گرایی و کمینه گرایی از آن یاد می شود ساده گرایی با مفهوم حذف المان های اضافه و غیر ضروری که در نهایت منجر به خلوص و زیبایی و کمال می­شود.

در سبک مینیمال به هر چیزی بنگرید همان چیزی است که روبه­روی شماست درواقع هیچ فلسفه ای پشت آن نیست.

از ویژگیهای این سبک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

سادگی و بی پیرایگی

حذف تجملات

رابطه بین طبیعت و معماری

اهمیت استفاده از نور

استفاده از متریال شیشه، بتن، فلز و سنگ

استفاده از هندسه ساده در طراحی فرم

در سبک مینیمال به عملکردی بودن فضا و استفاده بهینه از فضا اهمیت بسزایی داده می شود و به دنبال تحقق خلوص و زیبایی با استفاده از حداقل المان و عناصر طراحی می باشد.

طرفداران این سبک که روزبه روز در حال افزایش هستند معتقدند می بایست با حذف حضور فریبنده تجملات و تکنیک های ترکب بندی در فرم بیشترین مفهوم را منتقل کرد.

چگونه خانه خود را به سبک مینیمال طراحی و چیدمان کنیم؟

برای طراحی و بازسازی منزل خود به سبک مینیمال از شلوغی و تزئینات غیر ضروری بپرهیزید و بدانید که تجملات در این سبک هیچ جایگاهی ندارند به دنبال بهینه سازی فضاهای منزل خود باشید و همواره خانه خود را با عدم استفاده از المانهای اضافی خلوت و مرتب نگه دارید.

سبک مینیمال در برخی اصول مشابه اصول و قواعد فنگ شویی می باشد.

رنگ مناسب برای سبک مینیمال رنگ های خنثی مثل سفید و خاکستری می باشند و برای جلوگیری از بی روح شدن فضا می توانید از یک رنگ گرم در فضا استفاده نمایید اما رنگ سفید پرکاربردترین رنگ در این سبک می باشد.

همانطور که اشاره شد برای طراحی و بازسازی خانه خود، متریال شیشه و استفاده آن در پنجره های بزرگ با نور گیر طبیعی، متریال بتن برای جداره ها و کف، می تواند مناسب باشد.

در چیدمان منزل به سبک مینیمال از مبلمان ساده و با رنگ های خنثی استفاده کنید و از مبلمان پر تجمل خودداری فرمایید.

چیدمان گل و گیاه در این سبک می تواند به جذابیت فضا کمک نماید و ایجاد حس زیبایی شناسی را ممکن سازد.

نورپردازی سبک مینیمال به صورت ساده و به رنگ سفید می باشد و لوسترهایی با فرم هندسی ساده می توانند در نورپردازی فضا مورد استفاده قرار گیرند.

اصل این سبک بر پایه سادگی می باشد بنابراین برای طراحی و چیدمان فضاهایی مثل آشپزخانه از کابینت های ساده و کاربردی و با رنگ سفید یا خنثی استفاده نمایید.

طراحی بخشهایی از کابینت آشپرخانه با متریال رنگی، حس صمیمیت و گرمی فضا را در این محیط میسر می نماید.

خلوتی و اجتناب از وسایل اضافی در آشپزخانه نیز از الزامات هست و برای خانواده دو نفره کانتر صبحانه خوری فقط با دو صندلی می تواند بهینه و مناسب باشد. 

طراحی اتاق خواب به سبک مینیمال

برای طراحی اتاق خواب با این سبک حداقل عناصر ضروری را چیدمان نمایید سادگی و خلوت بودن فضاها را فراموش نکنید از تخت های با فرم ساده ، بدون تزئینات و شلوغی استفاده کنید.

جداره ها و دیوارها را با رنگ خنثی طراحی کنید و از پرده های تجملاتی دوری کنید.

سبک مینیمال برای آپارتمانهای کوچک و متوسط بسیار مناسب است و با توجه به ویژگی رنگ های خنثی که به عقب نشینی معروف هستند فضا را بزرگتر نموده و حس دلباز بودن را به آن می­دهند.

همچنین پرهیز از تجملات که منجر به شلوغی و کوچک شدن فضا می نماید باعث خلوتی و نظم فوق العاده زیبایی در فضا میشود.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گروه  معماری آرامو دیزاین تماس بگیرید.

نمونه هایی از طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *