طراحی و دکوراسیون مناسب دفتر کار


طراحی و دکوراسیون مناسب دفتر کار

برای طراحی دکوراسیون دفترکار اداری قبل از هر چیزی باید نیازهای شغلی خود را به صورت کامل شناسایی و لیست نماییم بعنوان دفتر کار دندانپزشک با دفتر کار معماری بسیار متفاوت است و نیازهای فضایی متفاوتی را می‌طلبد مشاغلی که با ارباب رجوع و مشتری در ارتباط هستند فضای انتظار تعریف شده و جوی نیاز دارند که این فضا متناسب با نوع کار و فعالیت دیزاین و طراحی می‌شود اما شغلی مثل دفتر معماری و فعالیت‌های که بازدیدکنندگان روزانه ندارند مساله مهم ایجاد فضایی برای انجام کارهای گروهی و تعاملات بین سازمانی می‌باشد.

طراحی فضای انتظار

طراحی فضای انتظار باید به گونه‌ای باشد که زمانی را که مشتری در این فضا سپری می‌کند کوتاه نموده و از آن تجربه‌ای لذتبخش بسازد رعایت اصول زیبایی شناسی این اتفاق و تجربه ی خوشایند را میسر می‌سازد. در طراحی دکوراسیون دفترکار اداری خود المان‌های طبیعی مثل گل‌های زیبا را مد نظر قرار دهید.
از موسیقی ملایم و یا آبنما برای ارضای حس شنوایی استفاده نمایید. برای تاثیر گذاری در حس لامسه از متریال بافت‌دار در طراحی دکوراسیون اداری استفاده نمایید مانند چوب‌های بافت‌دار یا بخش از دیوار با نمای آچر و . . .
برای ایجاد رایحه خوب می‌توانید از بوی عود در دفتر کار کمک بگیرید. و در نهایت با طراحی فرم‌های پویا و همچنین مبلمان راحت و متناسب با طراحی زیبایی بصری را به فضای خود بیاورید. مجلات مرتبط و جالب در رشته کاری خود هم راهکار مناسبی است برای گذران زمان انتظار
حال تصور نمایید مشتری شما از محیطی پر ترافیک، پر استرس و با انواع مختلف آلودگی‌های صوتی، بصری، آب و هوایی و . . .در بدو ورود به دفتر کار شما فضایی زیبا، با رایحه‌ای خوش و موسیقی ملایم مواجه می‌شود که تاثیر گذاری این فضا آنقدر زیاد است که به راحتی می تواند اتفاقات نامطلوب و زمان ناخوشایند انتظار را به تجربه‌ای لذت-بخش و تحسین برانگیز تبدیل نماید.

دفتر کار کوچک

دفاتر کار کوچک در طراحی بیش از هر چیز به بهینه سازی فضا و دلباز بودن آن جهت ایجاد روحیه کاری بالا نیاز دارند در ادامه به تکنیک‌هایی اشاره می‌کنیم که به واسطه آن بتوانید دفتر کارتان را به بهترین شکل ممکن دیزاین کنید.
استفاده از سبک مدرن و مینیمال: بهترین سبک برای طراحی دکوراسیون دفترکار اداری کوچک سبک‌های منظم و با خطوط هندسی مشخص و در عین حال جذاب می باشد که سبک‌های مدرن و مینیمال به راحتی پاسخگوی مناسبی برای این دفاتر محسوب می‌شوند. معمولا فضای انتظار در این دفاتر به صورت جزئی از فضای منشی و به صورت مبلمان صورت میگیرد.

برای چیدمان این دفاتر حتما از مبلمان کوچکی که فضای زیادی را نمیگیرند استفاده نمایید.

به کارگیری رنگ های روشن و خنثی: از ویژگیهای رنگ های خنثی و روشن بزرگ شده فضا به لحاظ بصری می باشد که با این تکنیک به راحتی می توانید فضای خود را بزرگتر جلوه دهید.

برای جلوگیری از بی روح شدن کار می توانید از رنگ لوگو خود به عنوان لکه های طراحی استفاده نمایید.

استفاده حداکثری از جداره‌ها: در این دفاتر بهتر از جداره‌ها برای طراحی استفاده نمایید و با اندازه‌های دقیق و درست به نصب کمدهای لازم برای آرشیو مدارک استفاده نمایید این بخش از کار بسیار مهم و تاثیر گذار است که با توجه به انتخاب و طراحی فرم مناسب فضا هم نیاز عملکردی و هم نیاز زیبایی شناسی آن را پاسخ دهید و فضایی جذاب و لوکس خلق نمایید. در این راستا می توانید از مشاوره رایگان گروه تخصصی معماری آرامو دیزاین استفاده نمایید.

دفتر اداری

در دفاتر اداری که معمولا از فضای بزرگتری برخوردار هستند تفکیک فضایی بهتر صورت می‌گیرد، طراحی وچیدمان دکوراسیون دفترکار اداری می‌تواند از سبکهای دیگری نیز استفاده نماید بنابراین در این دفاتر دست طراح باز تر است تا بتواند متناسب با خواست کارفرما دکوراسیون دفتر را طراحی و اجرا کند. در این گونه دفاتر حتما از طراحی حسی با به کارگیری المان‌های طبیعی استفاده نمایید.
فضای استراحت و گفتگو برای پرسنلی که تایم‌های طولانی‌تری را در شرکت سپری می‌کنند.
تفکیک اتاق مدیریت از سایر فضاها با سرویس بهداشتی مستقل همچنین تفکیک اتاق جلسات و دسترسی مستقیم آن به اتاق مدیریت می‌تواند به مدیریت مجموعه جهت تصمیم گیریهای کلان و رسیدگی به استراتژی‌های شرکت کمک نماید. فضای انتظار می‌تواند به صورت مجزا یا به صورت بخشی از فضای منشی در نظر گرفته شود که با توجه به نوع فعالیت متفاوت است.
پیشنهاد می‌شود فضای کارکنان با استفاده ار فلاور باکس یا کمدهای آرشیو تفکیک شود اما به لحاظ بصری الزامی به این کار نیست.
از آنجایی که منشی وظیفه مرتبط ساختن بخش‌های متفاوت سازمان است بهتر است در مرکز شرکت مستقر شود.

 • دفاتر اشتراکی

دفاتری که تازه شروع به کار کرده‌اند یا استارت آپ‌ها بزرگترین نیازشان استفاده از فضایی برای کارهای تیمی است امروزه استفاده از فضاهای اشتراکی برای این مشاغل متداول شده است و در حال رشد می‌باشد که با طراحی و دیزاین مناسب این فضاها می‌توان به بهینه سازی و کیفیت فضایی آن کمک کرد.
و با طراحی درست شکل گیری بهتر ایده‌ها و اجرای آن را تحقق بخشید. طراحی ارگونومیک و عملکردی و بهبود فضایی می‌تواند در افزایش راندمان و انگیزه افراد شاغل تاثیر گذار باشد.

 • چیدمان و مبلمان مناسب دفترکار

در چیدمان و مبلمان دفاتر اداری از علم ارگونومیک و مبلمان ارگونومیک استفاده نمایید علمی که امروزه به کمک کارکنان آمده تا بتواند محیط کاری مناسبی برای آنها ایجاد کند در چیدمان و دکوراسیون دفترکار اداری اداری همواره تلاش کنید به گونه ای عمل کنید که مسیر سیرکولاسیون و رفت و آمد پرسنل باعث اختلال در روند کاری مابقی کارکنان نشود.
حریم‌های شخصی حفظ شود حتی در طراحی دفاتر open office  پیشنهاد می‌شود حریم‌های شخصی توسط پارتیشن‌های اداری حفظ شود تا پرسنل در عین ارتباط بصری مناسب حریم شخصی خود را داشته باشند. جانمایی کتابخانه و کمدهای آرشیو و بایگانی و طراحی فرم آنها می‌تواند به جذابیت دفتر اداری و در عین حال سازماندهی بهتر فضا کمک نماید.
اگر محصولات دفتر کار نیاز به شوروم دارد پیشنهاد می شود شوروم را جایی چیدمان کنید که در ارتباط غیر مستقیم با پرسنل بوده و موجب حواس پرتی آنها نشود و دسترسی بصری یه آن راحت باشد. طراحی مناسب شوروم می‌تواند جذابیت بصری محیط کار را دو چندان نماید و در برخی از دفاتر یادآور لوگوی سازمانی باشد.

 • مزیت‌های طراحی دفتر کار

طراحی و دکوراسیون دفترکار اداری دفتر کار و جانمایی المان‌های مناسب می تواند در رضایت شغلی کارکنان تاثیر گذار باشد و همچنین قرار گرفتن افراد در محیط های دیزاین شده در رفتار آنها تاثیر گذار و به بهبود رفتار متناسب با فرهنگ سازمانی کمک می کند همچنین می تواند به ارزیابی مثبت مشتری از دفتر کار، سطح سازمانی شما و هویت برندتان  منجر گردد. سازماندهی مناسب بخش‌های مختلف و برقراری نظم در تمام قسمت‌های دفتر را خواهید داشت. برای فعالیت‌های مهم دفتر اداری، فضایی متناسب و جذاب همان فعالیت میسر می‌شود.
اما طراحی دکوراسیون داخلی بزرگترین سودی که می‌تواند برای یک دفتر اداری داشته باشد دستیابی به اهداف شرکت را تسریع می‌بخشد.
بنابراین پیشنهاد می‌گردد اگر نمی‌خواهید به هر دلیلی دفتر اداری خود را دیزاین کنید با راهکارهایی که تقدیم تان می‌کنیم محیط اداری خود را زنده و پویا نمایید.

 • همیشه دفتر کاری خود را تمیز نگه دارید و از آشفتگی‌های بصری پرهیز کنید.
 • در خرید مبلمان و اکسسوری لازم دقت نمایید که از دو یا حداکثر سه رنگ استفاده کنید و هارمونی رنگ‌ها را مد نظر قرار دهید.
 • از محصول و خدمات و یا پیشرفت‌های کاری خود تابلوهایی برای دیوارهای دفتر کار مهیا نمایید و به جذابیت محیط کار بیفزایید.
 • از گل‌های طبیعی در بخش‌هایی از دفترتان استفاده کنید.

 • طراحی اتاق کار خانگی

از آنجاییکه امروزه دورکاری و کار در منزل برای خیلی از فعالیت‌ها امکان پذیر شده است اختصصاص فضایی در منزل می‌تواند به شما کمک کند تا با تمرکز بیشتر به کار خود بپردازید علاوه بر آن وجود فضایی تحت عنوان اتاق کار حس و حال کار کردن و عملکرد بهتر را فراهم می‌نماید و از این طریق می‌تواند به ارتقا کاری شما بیانجامد.
یکی از مشکلات آپارتمان‌های امروزی کمبود فضا است که امکان استفاده از اتاقی مجزا برای کار را ناممکن می‌کند.

 • اتاق کار در آپارتمانهای کوچک

معمولا در خانه‌هایی که فضایی مجزا برای اتاق کار ندارند از اتاق خواب استفاده می‌کنند که در این صورت بهتر است راهکارهای ذیل را برای بهبود فضای کار و خواب به کار بگیرید.

 • در گام اول فضای خواب و فضای کار را تفکیک نمایید که این تفکیک می‌تواند با پارتیشن‌های دکوراتیو که یکطرف آن قفسه‌هایی برای کتابها و بایگانی‌هایتان تامین کند و در سمت خواب، قاب عکس و اکسسوری‌های دکوراتیو چیدمان نمایید. از دیگر موارد دیگر برای تفکیک این دو فضا می‌توان به فلاور باکس، تغییر در متریال، اختلاف در کف و غیره استفاده نمود توجه به متراژ و نیاز فضایی اتاق کار می‌تواند به انتخاب درست هر کدام از موارد فوق کمک نماید.
 •  با طراحی کمد به گونه‌ای که بخشی از آن میز کار شما باشد فضای خود را بهینه سازید. یا با طراحی یکی از جداره‌ها به عنوان فضای کار این نیاز خود را برطرف نمایید.

 • تا جای ممکن از وسایل غیر ضروری در این اتاق جلوگیری نمایید تا بتوانید فضایی مناسب خواب را نیز تامین کنید.
 • نورپردازی اتاق را به گونه‌ای انجام دهید که چراغی که برای روشنایی در شب استفاده می‌کنید باعث خیرگی نشود.
 • از رنگ‌های روشن که نور را بازتاب می‌کنند استفاده کنید و سبک مدرن و مینیمال در صورت کوچک بودن فضا بسیار مفید خواهد بود.
 • میز کار و تخت خواب در دید مستقیم هم نیاشند تا در حین کار دیدن تخت خواب از انرژی و پویایی شما کم نکند.

اتاق کار مستقل در منزل

اگر در منزل خود اتاقی مجزا برای کار دارید می‌توانید متناسب با خواست و علایق خود آنرا دیزاین کنید و با توجه به سبکی که با حال و هوای کاری و روحی شما متناسب است دکوراسیون اتاقتان را طراحی کنید.
موارد زیر می تواند در طراحی حرفه‌ای اتاق کارتان تاثیر گذار باشد.

 • میز کار مناسب شغل خود به همراه نیم ستی برای نشیمن می تواند حال و هوای خوبی به اتاقتان ببخشد.
 • میز کار را به صورتی جانمایی کنید که بتوانید دید خوبی به نور طبیعی و یا اگر تراس دارید به گل و گیاهان سبز موجود در تراس داشته باشید.
 • حتما از گل و فضای سبز در اتاق کار به جهت افزایش راندمان کاری و بهبود فضای کاری خود استفاده نمایید.
 • به کار گیری آبنما یا موسیقی ملایم زیبایی حسی فضا را تامین می‌کند.
 • هارمونی رنگ متناسب با سبک را مد نظر قرار دهید.
 • تابلوهای خوشایند با تصاویر جذاب در چیدمان اتاق کار تاثیر گذار است که تصویر آن می‌تواند محصول یا موفقیت شما را نمایش دهد.

اتاق کار خانگی و رواج دور کاری می‌توان بسیاری از مشکلات دنیای مدرن که یکی از آنها دور بودن محل کار است که پیامد آن عدم ارتباط روزانه خانواده در کنار هم می‌باشد را حل نماید و از مزایای دیگر آن می‌توان به دوری از ترافیک و آلودگی‌های صوتی و آب و هوایی و غیره اشاره نمود و بزرگترین مزیت آن زمان است که در مسیر رفت و آمد پرت نمی‌شود.

عوامل مهم در دکوراسیون اداری خلاق

 •  گل و گیاه 

  تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از گل و گیاه و قرار گرفتن در دفاتر اداری با چیدمان و دکوراسیون فضای سبز، خلاقیت و بهره‌وری و همچنین سلامت کارکنان را افزایش می‌دهد. علاوه بر آن گیاهان سبز به تهویه هوا کمک می‌کنند و  وجود گیاهان آپارتمانی در اتاق‌ها میزان باکتری را 50 تا 60 درصد در مقایسه با اتاق‌های بدون گل و گیاه هستند کاهش می‌دهد. تمرکز از دیگر مولفه‌هایی است که با وجود گل و گیاه در دکوراسیون اداری خلاق افزایش می‌یابد.
 •  وجود پنجره در دکوراسیون اداری

  وجود پنجره با امکان دید به مناظر طبیعی، ارتباط بصری با درختان، رودخانه‌ها، گیاهان و دیگر عناصر طبیعی به ایجاد خلاقیت کمک می‌نماید.
 • مبلمان و نوع میز و صندلی در فضا

  نور تاثیر عمیقی بر روح و روان ما دارد و معمولا در فضاهایی که فعالیت بیشتر مغز را می‌طلبد از نور بیشتری استفاده می‌کنند البته نورمصنوعی شدید نیز باعث عصبانیت می شود بنابراین تلاش کنید در نورپردازی تعادل را مد نظر قرار دهید. برای ایجاد دکوراسیون اداری خلاق کمی نور را کاهش دهید و سپس با نورپردازی موضعی تمرکز را افزایش دهید.
 • صدای مثبت

  صدای خوب موسیقی به تحریک خلاقیت در دکوراسیون اداری کمک می‌کند همچنین صدای طبیعت بسیار راه‌گشاست.
 • امنیت

  امکان داشتن فضای خلوت، دور از حضور و نظر دیگر کارکنان و پرسنل دفاتر اداری.
 • رنگ‌های آرام بخش

  رنگ‌هایی که آرامش و راحتی را فراهم می‌کنند مانند رنگ‌های سبز، آبی، بنفش آبی، این رنگها با حضور گل و گیاهان آپارتمانی به راحتی به دکوراسیون اداری راه می‌یابند.
 • رنگ‌های الهام بخش

  به کارگیری رنگ‌های محرک در دکوراسیون اداری خلاق.
 • کارهای هنری

  استفاده از هنر خلاق در گوشه و کنار فضای اداری
 • امکانات بازی

  جانمایی فضاهایی برای بازی‌هایی مثل شطرنج و . . . می‌تواند تاثیر گذار باشد.
 • شومینه برای گرم کردن اتاق
 • آکواریوم، پله گرد
  آکواریم و وجود ماهیان زنده در آن و پله گرد به جهت فرمی که دارد باعث تحریک حواس مثل بینایی می‌شود و به پویایی فضای دکوراسیون اداری خلاق کمک می‌کنند.

منبع:
 شاهچراغی،آزاده و بندرآباد،علیرضا:  محاط در محیط : تهران، سازمان جهاد دانشگاهی تهران،1395

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *