معماری و دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

معماری ایرانی و شاهکارهایی که با این معماری اتفاق است آنقدر غنی است که با امروزی کردن سبک ایرانی، متناسب با آپارتمان‌ها ما نیز بتواند همان آرامش و زیبایی شناسی منحصر به فرد خودش را ارائه نماید. در این نوشتار ابتدا به خود سبک معماری ایرانی و مزیت‌های این سبک می­پردازیم و همزمان با آن تلاش می‌کنیم با معرفی المان‌های این سبک و استفاده و به کارگیری از آنها در آپارتمان‌های امروزی خود به راحتی بتوانید حس این سبک را به منازل خود بیاورید.
در معماری ایرانی تناسبات به خوبی و به دقت رعایت می­‌شود یکی از این تناسبات، تناسب حسی که تحت عنوان معماری حسی نیز گفته می‌شود در آن تمام حواس پنجگانه را درگیر می‌­کند. در واقع در یک فضای ایرانی مثل باغ ایرانی یا فضاهای سنتی ایرانی زیبایی­شناسی فقط به حس بصری کفایت نکرده و تاکید قوی بر تمام حواس داشته است وجود حس آرامش و لذت تمام و کمال که در این فضاها بر انسان حاکم است سندی است بر حقانیت این مطالب.

دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

در محیط‌های زندگی امروزی شاید تامین این فضاها و مساحت‌ها خیلی مقدور نباشد اما مهم، مفهوم سبک ایرانی است که قابل انتقال به فضاهای امروزی با الزامات کنونی می­‌باشد. معماری حسی که معماران و اندیشمندان غربی بعد از دوران مدرن از آن صحبت می­‌کنند در معماری ما به خوبی قابل مشاهده است. از المان‌های مهم در معماری ایرانی که به ایجاد حس زیبایی‌­شناسی کمک می‌کند می‌توان به المان آب، نور و رنگ اشاره کرد که هر کدام از اینها به زنده کردن فضای معماری ایرانی کمک شایانی می‌کنند.

آب در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

آب یکی از عناصر جدا نشدنی از معماری ایرانی می‌­باشد که اگر به صورت آبنما به کارگرفته شود می‌تواند حس شنیداری را با صدای گوشنوازی که دارد درگیر نماید رایحه و نسیمی که هنگام حرکت به وجود می‌آورد نوازشگر پوست ما و حس لامسه باشد و دیدن فرم زیبای آبنما و حرکت آب حس درون آن حس بصری را ارضا نماید. علاوه بر موارد فوق طبق تحقیقات صورت گرفته وجود آب و دیدن قطرات آب می‌تواند آرامش‌بخش باشد حتی در تحقیقی بیان شد که در طراحی داخلی استفاده کاغذ دیواری یا تابلو با تصویر آب روی دیوار می‌تواند به زنده نگه داشتن این حس کمک نماید.
استفاده از آکواریوم نیز از دیگر عناصری است که وجود آن در خانه علاوه بر زیبایی بصری به ایجاد حس آرامش کمک می‌کند.

دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

تاثیر نور در دکوراسیون به سبک ایرانی

نور یکی از عناصر سرزندگی و پویایی در معماری می‌باشد و همچنین وجود آن به لحاظ روحی و روانی بسیار تاثیر گذار است در معماری و سبک ایرانی با بازی استادانه و هوشمندانه نور همیشه تلاش می‌شد از نور حداکثری طبیعی استفاده شود و این نکته آنقدر مهم است که کریستوفر الکساندر در کتاب معماری و راز جاودانگی می‌نویسد ”هر اتاق حداقل باید در دو جهت نور گیر باشد. “ و لوکوربوزیه دیگر معمار بزرگ مدرن می‌نویسد “معماری بازی استادانه،صحیح و باشکوه احجام ترکیب شده زیر نور می­‌باشد”. اما همانطور که می‌دانیم خیلی قبل تر از این اندیشمندان، ما در طراحی منازل خود از نورگیرهای متفاوت و حتی در سقف بناهایمان استفاده می­‌کردیم و با استفاده از شیشه‌های رنگی هم جذابیت ورود نور را بیشتر می‌کردیم و هم به لحاظ عملکردی آن را به صورت بهینه وارد منازل خود می‌ساختیم.
متاسفانه در بسیاری از منازل کنونی ما عدم نورگیر طبیعی یکی از معضلات مهم است و تنها راه­‌حل آن را استفاده از نور مصنوعی می­‌دانند که شاید جایگزین کاملی برای نور طبیعی نتواند باشد. یکی از برتری‌های نور طبیعی به مصنوعی تغییر آن در طول فصول و سال است که روند طبیعی و زنده دارد. شاید با بررسی و آنالیز برخی از همین منازل بتوان با تمهیداتی دسترسی به نور طبیعی را میسر نمود در این راستا می‌توانید از کارشناسان گروه معماری آرامودیزاین مشاوره بگیرید.

دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

رنگ در دکوراسیون به سبک ایرانی

رنگ‌ها در تمام طراحی‌ها و المان‌هایی ایرانی به کار گرفته می­‌شد از آن جمله می‌توان به ارسی‌های رنگی، کاشی­‌های رنگی و فرش ایرانی اشاره نمود از آنجایی که رنگ نقش تاثیرگذاری بر ذهن انسان دارد استفاده هوشمند از رنگ می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی اشخاص کمک نماید رنگ­‌درمانی در دوران کهن ایران جایگاه داشته و نوشیدن آب در کاسه‌های آبی باعث بهبود بیماری می‌­شد و همچنین طبق روانشناسی رنگ استفاده از رنگ‌های گرم در دکوراسیون داخلی باعث صمیمت اعضای خانواده می‌شود. برخی از رنگ‌های پراستفاده در معماری و دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی با نام فارسی ثبت جهانی شده­ اند از آن جمله می توان به persion blue  (آبی پارسی) اشاره نمود.
دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

همچنین رنگ‌های آبی،فیروزه‌ای و طلایی در نقش و نگارگری ایرانی جلوه‌های از معانی باطنی رنگ‌ها می‌باشند اندیشمندان آب لاجوردی را بیانگر آسمان آرام و تفکربرانگیز سحرگاهان می­‌دانند. رنگ سفید داخل مساجد ایرانی در تضاد با آبی کاشی‌های آبی بیرونی آرامش و قداست آن را نشان می‌دهد.

سخنان پایانی

با توجه به مطالب فوق فهمیدیم که معماری ایرانی از چنان مفهوم و غنای ماندگاری برخوردار است که به کارگیری امروزی آن نیز می‌تواند بسیار مفید باشد و نقش سازنده‌ای در بهبود کیفیت زندگی داشته باشد. بنابراین می‌توان با جایگزین کردن امروزی المان‌های متداول در معماری ایرانی حس و حال فضاهای ایرانی را به منازل امروزی القا نمود. از المان‌های دیگر می‌توان به طاق‌ها و رواق­‌های این سبک اشاره نمود استفاده از متریال آجر و بافت زنده آن در جداره‌ها و گره چینی‌هایی که در طراحی عناصر به کار گرفته می‌شد می‌تواند در القا حس سبک ایرانی در منازل تاثیر گذار باشد.

در نهایت اضافه نمایم که شکوه و عظمت در بناهای ایرانی نیز چشمگیر بوده‌اند و با استفاده از ستون‌های بلند می‌توان عظمت را به بنا افزود و درصورت ارتفاع زیاد یک بنا به راحتی می توان با طراحی ستون‌های بلند و المان‌های بلند بنایی پرشکوه داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *