09921014341

سبک معماری مدرن

سبک های  معماری متفاوت در دوره های مختلف بر اساس پشتوانه فکری و فلسفی همان دوره شکل میگرفت و آگاهی از این اصول فکری و فلسفه هر سبک می تواند به درک درست ، استفاده مناسب و کاربردی آن کمک نماید اما متاسفانه در ایران استفاده شکلی و سطحی سبک معماری مدرن و بدون خرد و آگاهی از فلسفه آن سالها رایج بوده است گروه معماری آرامو دیزاین در این مطلب قصد دارد به صورت مختصر فلسفه سبک معماری مدرن را بازگو نماید تا بتوانیم با علم بر این اصول استفاده این سبک را کاربردی و اصولی نماییم.

اصول فکری سبک معماری مدرن مربوط به تاریخ قبل قرن بیستم می باشد که با ظهور اندیشمندان و فلاسفه این دوره سعی بر این داشتند تا نظم موجود در طبیعت را با زبان ریاضی تشریح نمایند و با دادن فرضیه هایی مبنی بر اینکه زمین مرکز کاینات نیست و اجرام آسمانی کامل و بدون نفض نمی باشند تلاش میکردند علم لاهوتی را به علم ناسوت تبدیل نمایند در این دوره بود که عقل و منطق جایگزن یقین ذهنی و روحانی شد و اندیشمندان برای درک و کشف قوانین موجود در طبیعت از شک به قوانین قبلی شروع نمودند موارد گفته شده و مواردی از این قبیل دست به دست هم دادند تا قدرت مطلق کلیسا زیر سوال رفته و مردم از قوانین موجود در طبیعت برای زندگی بهتر و راحتتر کمک بگیرند تا قبل این دوران انسان موجودی رانده شده بود که از طریق سختی کشیدن و مشقت در این دنیا می توانست به بهشت برود.

دکوراسیون به سبک مدرن

ادوار سبک مدرن

به طور کلی چهار مقوله دین پیرایی ،انسان گرایی، علم مداری وانقلاب صنعتی در شکل گیری عصر مدرن با تکیه بر عقل و منطق نقش داشتند که بعد ها وارد حوزه های دیگر از جمله معماری شد و ساختمانها از تقلید صرف پیشینیان به شکل مدرن ساخته می شد و  با ظهور فلز معماری از حالت بسته به معماری باز با دیوارهای شفاف تبدیل شد. ساخت بناهای فلزی و بلند مرتبه در این دوره امکان پذیر شد.  سبک معماری مدرن شامل سه دوره مدرن اولیه ، مدرن متعالی و مدرن متاخر می باشد که در دوره مدرن متعالی شاهد شکوفایی این سبک و شاهد ساختمانهای ارزشمند هستیم.

دکوراسیون به سبک مدرن

مدرن اولیه

این دوره شامل سبک شیکاگو، هنر نو و فوتوریسم می باشد. که در این دوره شاهد ساختمانهای بلند مرتبه هستیم.

مدرن متعالی

مدرن متعالی در بین دو جنگ جهانی اول و دوم که به عبارتی اوج سبک معماری مدرن بود در اروپا شکل گرفت .
یکی از موضوعات بسیار مهم در دوره ی مدرن متعالی صنعت و تکنولوژی بود . لوکوربوزیه معمار معروف این دوران ، استفاده از تیر آهن و بتن پیش ساخته را مسیر معماری آینده تلقی کرده و تنها راه حل شهرهای آینده را بلند مرتبه سازی و پیش ساختگی عنوان کرد بناهای معماری در این سبک شامل پنج ویژگی پلان آزاد، بام مسطح و باغ بام،بلند مرتبه سازی، کنسول شدن سقف و پنجره های سرتاسری بود.

مدرن متاخر

دوره ی معماری متأخر را میتوان بعد از جنگ جهانی دوم وتا اویل دهه هفتاد میلادی محسوب کرد . از معماران بزرگ این دوران میتوان به رایت ، گروپیوس و میس وندروهه اشاره کرد.

هدف اصلی  معماری خصوصا بعد از جنگ جهانی و ویرانی های به جا مانده ساخت و ساز سریع و ایجاد سرپناه برای بازماندگان بود که در این راستا تزئینات حذف و عموما خانه ها ساده و به شکل مکعب با رنگهای سفید و خاکستری ساخته می شدند و در این دوره معمارانی مثل لوکربوزیه به دنبال اصول ثابت و جهانشمولی بودند که بتوانند همه جا برای ساخت و ساز استفاده نمایند و شعار خانه ماشین است را سرلوحه کار خود قرار می دادند که بعد ها در دوره پست مدرن مورد نقد واقع شد و به این دلیل که معیار و ویژگی انسانی ، فرهنگی و اقلیمی  را مد نظر قرار نمی داد سبکی بی روح که یاس آور است و متناسب با فرهنگ و اقلیم نیست قلمداد شد.

دکوراسیون به سبک مدرن

مزیت های سبک معماری مدرن در طراحی داخلی

این سبک به دلیلی سادگی و خلوت بودن از نظم خوبی برخوردار است  می تواند بسیار مناسب برای آپارتمانهای کوچک باشد که برای جلوگیری از بی روح بودن این سبک از رنگها  می توان کمک گرفت و با نزدیک شدن به سبک پست مدرن مشکلات آن را رفع نمود.

چگونه خانه خود را به سبک معماری مدرن طراحی و چیدمان نمائیم؟

در طراحی به سبک معماری مدرن تزئینات را به حداقل برسانید.

از خطوط صاف و مستقیم در طراحی ها مثل دکورتلویزیون ، کابینت ، کتابخانه و غیره استفاده کنید. خطوط منحنی و قوس دار در این سبک جایگاهی ندارند.

برای نقاشی دیوارها رنگهای خنثی مثل سفید ، طوسی، خاکستری  و مانند آن مناسب است و در حالت کلی  از رنگهای تیره و روشن و یا رنگهای مکمل یا متقابل کنار هم استفاده می شود.

در این سبک میزها به شکل مربع، مستطیل و ساده هستند و از سطوح صاف و صیقلی برخوردارند.

مبلمان ساده با متریال تمام پارچه یا چرم متناسب با این سبک می باشند.

در نور پردازی سقف فرم های ساده و مربعی شکل و استفاده از هالوژن بسیار رایج می باشد.

در سبک معماری مدرن اصول زیبایی شناسی تنها به زیبایی شناسی بصری محدود شده بود  و ارضا سایر حواس پنج گانه در این سبک جایگاه چندانی نداشت که این مورد نیز منجر به  نقدآن در دوره های بعد شد زیرا طبق اصول زیبایی شناسی که امروزه به علم تبدیل شده است زیبایی زمانی به حد کمال خود می رسد که بتواند تمام حواس را درگیر و ارضا نماید در این راستا جهت انتخاب سبک مدرن برای طراحی منازل پیشنهاد میشود با یک مشاوره طراحی متخصص مشورت نمایید.

دکوراسیون به سبک مدرن

Call Now Buttonتماس با ما