بازسازی خانه قدیمی

بازسازی و دکوراسیون خانه

کارفرما: جناب آقای مهندس استادی

متراژ: 44 مترمربع

موقعیت: تهران

بازسازی این خانه ی کوچک در شرایطی به گروه معمای آرامو دیزاین واگذار شد که هم به لحاظ فضایی تعریف مناسبی نداشت و هم اینکه سن بالای خانه و قدیمی شدن متریال و مصالح موجود چهره ی خانه را نازیبا کرده بود.

بازسازی خانه ی کوچک فوق در شرایطی به گروه معمای آرامو دیزاین واگذار شد که هم به لحاظ فضایی تعریف مناسبی نداشت و هم اینکه سن بالای خانه و قدیمی شدن متریال و مصالح موجود چهره ی خانه را نازیبا کرده بود.

بازسازی خانه ی فوق برای زنده کردن و به روز کردن منزل بسیار الزامی به نظر می رسید و برای رسیدن به این هدف یعنی خلق فضایی لوکس و به روز می بایست در گام اول نقشه و بستر فضایی اصلاح می شد که این اصلاحات به شرح ذیل انجام شد.

خانه ی موجود تعریف فضایی مناسبی نداشت و مشکلات فضایی زیر را داشت:

بازسازی خانه قدیمی

وجود سرویس بهداشتی در فضای پذیرایی

وجود سرویس بهداشتی در فضای اصلی مثل پذیرایی اتفاق بسیار ناخوشایندی است و بیانگر این است که نقشه های اولیه توسط طراح حرفه ای طراحی نشده و این مورد باعث می شود که زندگی راحت و آسایش فضایی که یکی از وظایف معماری و طراحی داخلی است در خانه محقق نشده باشد که این مشکل تنها با بازسازی خانه و بازطراحی آن قابل رفع است.

و بزرگتر از مشکل فوق باز شدن در سرویس به داخل پذیرایی بود که این مساله باعث می شد به اندازه شعاع بازشدگی فضای پذیرایی پرت شود.

بازسازی خانه قدیمی

آشپزخانه بزرگ به نسبت کل فضا

مقیاس درست یکی از مولفه های مهم در معماری و طراحی داخلی است و این موضوع باید در ترسیم نقشه های اولیه کاملا لحاظ گردد و ابعاد و اندازه ی فضا ها متناسب با مقیاس و اندازه ی کل خانه و همچنین لایف استایل کارفرما صورت گیرد که متاسفانه در این پروژه لحاظ نشده بود. ما با یک پذیرایی بسیار کوچک و آشپزخانه ی بزرگ به نسبت فضای کلی مواجه بودیم.

بازسازی خانه قدیمی

پذیرایی به عنوان فضای تقسیم

همانطور که اشاره شد مساحت پذیرایی بزرگ نبود و فضای کوچکی داشت

حالا در این فضای کوچک، درب سرویس وجود داشت که ورودی به سرویس از فضای پذیرایی صورت می گرفت و در سمت دیگر درب اتاق خواب بود که دسترسی به اتاق خواب نیز از فضای پذیرایی صورت می گرفت و این یعنی اینکه بخشی از فضای پذیرایی برای دسترسی به سرویس وبخشی هم برای دسترسی به اتاق خواب اختصاص می یافت و چیدمان در این فضا را بسیار سخت می کرد بنابراین فضایی مشخص و کام لی برای پذیرایی موجود نبود.

بازسازی خانه قدیمی

با بررسی موارد فوق به این نتیجه رسیدیم که ابتدا پلان و نقشه ی خانه را در بازسازی خانه اصلاح کنیم و طی آن عرصه های خصوصی و عممومی فضا ها را تعریف کنیم و همچنین مقیاس و تناسبات درست فضای را در نقشه لحاظ کنیم و بعد از آن سراغ دکوراسیون رفته و با یک دکوراسیون مناسب فضایی لوکس و حرفه ای برای کارفرمای جوان پروژه آماده کنیم.

بازسازی خانه قدیمی

بعد از بازسازی خانه نوبت به دکوراسیون آن رسید که در طراحی دکوراسیون داخلی این خانه به دلیل ابعاد کوچکی که داشت از متریال روشن و با رفلکت بالا استفاده شد و همچنین عنصر آینه برای بزرگتر جلوه دادن فضا به لحاظ بصری اتخاب شد.

اقتصادی شدن پروژه:

طراحی این پروژه با متریالی مثل سنگ اسلب و آینه صورت گرفت اما چون کارفرمای پروژه دنبال یک پروژه اقتصادی بودن ترجیح دادن که از متریال مشابه استفاده شود بنابراین دراجرای پروژه از متریال پوستر به جای سنگ اسلب استفاده شد و ابزارهای گچی جایگزین ابزار پلی اورتان شد.

[box] برای مدیریت هزینه ای اجرای پروژه از متریال مشابه در طرح استفاده شد که هم مقرون به صرفه باشد و هم اینکه جذابیت بصری را به همراه داشته باشد. [/box]
بازسازی خانه قدیمی

همانطور که در عکس های در حین اجرا مشاهده میفرمایید پوستر جایگزین سنگ اسلب و نقاشی دیواری شدند که بتوانند جذابیت بصری را به همراه داشته باشند.

 
 
 
 
 
 
 

فضای صبحانه خوری در بازسازی خانه و بخشی از فضای پذیرایی

 
بازسازی خانه قدیمی
بازسازی خانه قدیمی

 

 

 

فضای پذیرایی در بازسازی خانه که منحصرا به این فضا اختصاص دارد و اثری از در سرویس یا راهرویی برای رسیدن به اتاق خواب در آن نیست

 

نمایی از فضای آشپزخانه در بازسازی خانه که متناسب با ابعاد و اندازه ی کل فضا اجرا شد

 
بازسازی خانه قدیمی

پروژه ی فوق طراحی و اجرا شد و به این شکل توانستیم فضایی مناسب، لوکس و به روز با نقشه و عرصه ی عمومی و خصوصی مناسب برای کارفرمای جوان این پروژه خلق نماییم.

بازسازی خانه می بایست بر اساس علم و دانش طراحی صورت گیرد تا بتواند نتیجه ی مناسبی را بهمراه داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *