طراحی دکوراسیون داخلی

ویدئوی تحلیل پروژه آجودانیه

مشتریآقای حمدی
مکانتهران-آجودانیه
تاریخ تکمیلخرداد 1402
متراژ180 متر

طراحی دکوراسیون داخلی پروژه آجودانیه برای یک خانواده ۵ نفره طراحی و دیزاین شد. براین اساس طراحی دکوراسیون داخلی یا بهتر بگوییم طراحی داخلی این پروژه می‌بایست شرایط زندگی را برای تک تک اعضای خانواده فراهم می‌کرد که مهم‌ترین مسئله این پروژه وجود ۳ اتاق خواب بود برای کارفرمای پروژه یک چالش یا دغدغه محسوب می‌شد.

توجه به این نکته بسیار مهم است که طراحی و دکوراسیون در گروه معماری آرامو دیزاین کاملا به صورت علمی صورت می‌گیرد و تعریف فضایی مناسب با اختصاص سرانه‌های لازم، انتخاب درست فضاهای خصوصی و عمومی در بخش طراحی پلان تا انتخاب رنگ و عناصر دکوراتیو برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل با پشتوانه‌ی تخصصی و علمی انجام می‌شود.

و اما خواست کارفرما در طراحی دکوراسیون داخلی

کارفرمای این پروژه به تازگی این ملک را خردیده بودند منزل جدید حدود 15 سال سن داشت و به همین دلیل برخی از متریال پروژه ظاهر مناسبی نداشت و همچنین نیاز به تعویض و تعمیر تاسسات مکانیکی و برقی هم بود بنابراین قبل از طراحی دکوراسیون داخلی می بایست ایرادات و نواقص پروژه بررسی می شد و تا جای ممکن به شرایط مطلوب می‌رسید اما بزرگترین خواسته‌ی کارفرما که به اندازه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی پروژه مهم بود اضافه کردن یک اتاق خواب در پروژه بود که آساش بهتری را در پروژه فراهم نماید.

در طراحی پلان علاوه بر اضافه کردن یک اتاق خواب به پروژه به دلیل متراژ مناسبی که داشت به تعریف فضایی بخش پذیرایی در طراحی دکوراسیون داخلی پرداختیم.

 

در تعریف فضایی که در بخش پذیرایی داشتیم ابتدا فضای پذیرایی را به دو بخش خصوصی و عمومی تقسیم کردیم تا بتوانیم طراحی دکوراسیون داخلی را بر بستر مناسبی که پایه و اساس طراحی می باشد بنا کنیم.
در این راستا آلترناتیوهای متفاوتی در طراحی دکوراسیون داخلی آماده شد که با تعامل با کارفرما بتوانیم آلترناتیوی را انتخاب کنیم که با سبک زندگی و لایف استایل کارفرما مطابقت بیشتری داشته باشد.
بخش عمومی پذیرایی شامل فضای غذاخوری و نشیمن مهمان است که بهتر است در پروژه‌هایی که از متراژ مناسبی برخوردار هستند به صورت مجزا تعریف شده باشد.

طراحی بخش خصوصی

بخش خصوصی در طراحی دکوراسیون داخلی این پروژه شامل آشپزخانه و تی وی روم یا نشیمن خصوصی است که بیشتر در خدمت اعضای خانواده قرار می گیرد. در تعریف درست فضایی بهتر است پذیرایی مهمان دورتر از آشپزخانه قرار گیرد و در نزدیکی غذاخوری مهمان باشد.

همچنین در جانمایی فضاها آشپزخانه و نشیمن خصوصی حتما باید در مجاوت هم باشند و ارتباط بصری مناسبی هم داشته باشند در طراحی دکوراسیون داخلی پروژه کارفرما به دنبال حس لوکس بودن منزل بود و در واقع طراحی دکوراسیون داخلی این پروژه باید به گونه‌ای دیزاین می شد که بتواند حس لوکس بودن را تداعی کند.
واژه لوکس معمولا معانی و تعابیر متفاوتی برای افراد متفاوت به همراه دارد اما یکی از مفاهیمی که در طراحی دکوراسیون داخلی از شنیدن واژه لوکس در اذهان تداعی می‌شود فاخر بودن و گران به نظر رسیدن پروژه می‌باشد.

این حس می تواند به طرق متفاوتی در طراحی دکوراسیون داخلی پروژه اتفاق بیفتد در این پروژه بیشترین نقش برای لوکس جلوه دادن پروژه بر عهده‌ی متریال، بافت ( تکسچر) و رنگ در فضا بود و انتخاب سنگ اسلب برای این پروژه به همین دلیل بود.

استفاده از خطوط و المان‌های عمودی در طراحی دکوراسیون داخلی نیز به دلیل لوکس دیده شدن فضا اتفاق افتاد استفاده از خطوط عمودی با ایجاد ریتیمی از این خطوط کیفیت بصری پروژه را ارتقا و به لحاظ زیبایی شناسی نیز اتفاق بسیار ارزشمندی را در فضا ایجاد کرد.

انتخاب کابینت با رنگ پلی اورتان در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه نیز با همین هدف شکل گرفت و از آنجائیکه فضای آشپزخانه در نزدیکی ورودی قرار گرفت می‌توانست در بدو ورود یک فضای جذاب و لوکس را به  کاربران فضا نشان دهد.

در فضاهای خصوصی پروژه که شامل اتاق خواب‌ها می شد آرامش هم جز اهداف طراحی در کنار لوکس دیده شدن فضا در طراحی دکوراسیون داخلی قرار گرفت. به همین دلیل در فضای خواب طراحی دکوراسیون داخلی با استفاده از متریال چوب و رنگ های ملایم تر و در واقع خنثی انجام شد تا بتواند آرامش خواسته شده را نیز در فضا تداعی نماید.

طراحی فضای اسپا

در طراحی دکوراسیون داخلی حمام پروژه که این سرویس در اتاق خواب والدین قرار گرفت می‌توانست به ایجاد آرامش در فضا کمک بسیار بزرگی کرده و فضایی آرامش‌بخش را خلق نماید. بنابراین در طراحی دکوراسیون داخلی فضا باید به نکاتی توجه کنیم:
که یکی از آنها طراحی دکوراسیون داخلی منطبق با حسی باشد که کارفرمای پروژه به دنبال آن است و این حس هدفی باشد که از ابتدا تا انتهای پروژه لحاظ گردد.
معماری و طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند حس‌های مختلفی را در فضا ایجاد کند مثل حس شکوه و عظمت، حس آرامش، حس هیجان و . . . که هر کدام از این حواس با توجه به فضا و کاربری فضا می‌تواند اتفاق بیفتد
و این تسلط و تخصص طراح را نیاز دارد که با اشراف کامل به مباحث و مفاهیم طراحی دکوراسیون داخلی بتواند فضایی برایتان خلق نماید که از بودن در آن فضا لذت ببرید و تجربه‌ی بهتری از زندگ داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *