طراحی داخلی به سبک پست مدرن

سبک پست مدرن یا پسا مدرن ترکیبی از بافت های مختلف مثل چرم ، مخمل و رنگ های مختلف است. خطوط غیر متوازن و وسایل چوبی می توانند دیگر نشانه های سبک مدرن باشند.

رنگ، اشکال و اشیا از حمله مواردی است که در دکوراسیون داخلی منزل به سبک پست مدرن باید به آن توجه داشت. در این سبک دست طراحان باز است تا با ترکیب عناصر مختلف و ایده پردازی های جدید یک طراحی اصیل و زیبا خلق کنند. در این سبک معمولا طراحان از عناصری که در سبک مدرن به آن بها داده نشده است، استفاده می کنند.

سبک معماری پست مدرن

تغییرات بنادین فکری و اجتماعی و تحول نگرش نسبت به خود و جهان باعث متزلزل شدن سبک مدرن و معماری مدرن شد و با انتقاداتی از سوی فردریک نیچه به فلسفه مدرن شروع و توسط نظریه پردازانی از جمله فروید، هادیگر، دریدا و . . . گسترش یافت لذا با تغییر فلسفه و خط فکری و جهانبینی، معماری نیز دستخوش تغییرات شد.

تاکید بیش از حد فلسفه مدرن بر عقل و عقل گرایی باعث شده بود متفکران این دوره برای هر پرسشی فقط یک پاسخ درست را ممکن بدانند این نگرش و محور قرار دادن عقلانیت از سوی فردریک نیچه مورد انتقاد شدید قرار گرفت تا جایی که وی عقیده داشت مشکل بزرگ بشریت مدرنیته می باشد.

زیگموند فروید ضمیر آگاه  و عقل انسان را در سیطره ضمیر ناخوداگاه که همان غرایز است می داند به عبارت دیگر غرایز ان چیزی است که انگیزه های انسان  را هدایت میکند و عقل تنها وسیله ای برای رسیدن به این انگیزه ها می باشد البته باید توجه داشت که سبک معماری پست مدرن جایگزینی برای عقل معرفی نمی کند و معتقد است که جایگرین مطمئنی وجود ندارد و فقط باید به اشتباه ها و لغزشها آگاهی داشت.

در دوره مدرن به دنبال اصول جهانشمولی بودند که قابلیت اجرا در هر زمان و مکان و شرایطی را داشته باشد بعنوان مثال از نظر لوکوربزیه خانه ماشینی است برای زندگی و این به این معناست که خانه همانند ماشین ماهیتی واحد دارد و همه جا قابل استفاده است اما رابرت ونتوری معتقد است خانه خانه است و می بایست دارای نمادهایی متناسب با فرهنگ ، اقلیم و  جامعه خود باشد.

ویژگی ها و جزئیات دکوراسیون داخلی به سبک پست مدرن

در تعریف دکوراسیون پست مدرن باید بگوییم این سبک شامل تزئینات هنری با استفاده از جلوه های بصری و پر زرق و برق و فرم ها ی نا متوازن است.سبک مدرن به مفهموم عالمانه عناصر می پردازد و بالعکس در این سبک زیبایی و ایهام مد نظر است.

در سبک پست مدرن هیچ چیز ساده نیست و تمام عناصر دارای پیچشی نمادگرایانه هستند. برخلاف سبک مدرن که تزئینات و خطوط غیر ضروری در آن استفاده نمی شود، سبک مدرن از الگوهای نامتقارن استقبال می کند. در واقع سبک پست مدرن با تضادهای قابل لمس معرفی می شود. در این سبک طراحان از اشیای به روز استفاده می کنند و کمتر از اشیای قدیمی بهره می گیرند. طراحان پست مدرن برای استفاده از اشیای قدیمی معمولا از رنگ ها و تزئینات استفاده می کنند. در واقع با این روش باعث می شوند اشیای معمولی به اشیای برا تفکر بصری تبدیل شوند.

در این سبک معمولا از اشیا زائد استفاده می کنند. به این گونه که با تزئین و رنگ بخشیدن اشیای ارزان قیمت را به اشیای اب ارزشی تبدیل می کند. پلاستیک و مقوا از جمله این موارد هستند که با طراحی به اشیای ارزشمند تبدیل می شوند.

جایگاه رنگ و نور در طراحی داخلی به سبک پست مدرن

در طراحی داخلی به سبک پست مدرن از رنگ های متضاد و نورهای درخشان همچون نئون استفاده می شود. این ترکیب رنگ و نور ریشه در معماری مدرن دارد. یکی از مزایای سبک پست مدرن انتخاب آزادانه رنگ ها است. در این سبک شما از هر رنگی می توانید استفاده کنید. رنگ های شاد مثل قرمز، نارنجی، خردلی و .. را می توانید به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای به کار بگیرید. استفاده از رنگ های گرم مانند کرم و طلایی و نظایر اینها باعث ایجاد یک فضای گرم و صمیمی می شود. و این رنگ ها میتوانند در طراحی پست مدرن بسیار تاثیر گذار باشند. تابلو ها و کاغذ دیواری  های شاد و پررنگ گزینه های خوبی برای تزئین دیوار در این سبک هستند.

در سبک پست مدرن از لوازمی که هیچ شباهتی با هم ندارند استفاده می شود. معمولا از این سبک در آتلیه ها، کافی شاپ و یا مراکز تفریحی خاص استفاده می شود.

متریال های طراحی داخلی به سبک پست مدرن

در سبک پست مدرن می توانید از انواع مواد قابل بازیافت استفاده کنید. سنگ شیشه چوب طبیعی از حمله مواردی است که بسیار در این سبک دیده می شوند. بتن، چرم و سازه های چند لایه و مواردی نظیر اینها را نیز می توان به کار برد. استفاده از متریال و مصالح مختلف و متضاد وجه تمایز این سبک با سبک های دیگر است. استفاده از اشکال هندسی متفاوت و شکسته در طراحی داخلی به سبک پست مدرن باعث می شود جلوه بصری جذابی ایجاد شود. سبک مدرن دارای ویژگی های مشخص در سراسر جهان است ولی سبک پست مدرن از ویژگی ها و متریال بومی استفاده می کند. طراحی داخلی بومی ایران نزدیک به سبک پست مدرن است چرا که در طراحی داخلی به سبک پست مدرن از مصالح بومی استفاده می شود. مثلا در قسمت شمالی کشور چوب و قسمت مرکزی خشت و گل به کار برده می شود.

مبلمان در طراحی داخلی به سبک پست مدرن

برای انتخاب مبلمان به سبک پست مدرن می توانید ترکیبی از المان های مختلف را داشته باشید. از طرفی می توانید از مبلمان کلاسیک استفاده کنید از طرفی هم می توانید مبلمان با الگوهای هندسی خاص را انتخاب کنید. همانطور که ابتدای مقاله گفتیم در طراحی به سبک پست مدرن دست طراحان باز است و می توانند از عناصر مختلف استفاده کنند. در سبک پست مدرن شما می توانید از سبک آرت دکو نیز ایده بگیرید. پست مدرن امروزی ترکیبی از اشکال و مترال ارگانیک است که با اشکال هندسی ادغام شده اند. سرویس مبلمانی که در این سبک استفاده می شود دارای ویژگی های زیر است:

  • نشیمنگاه‌های بزرگ و حجیم در مبل‌ها
  • میزهای پایه‌دار
  • میزهای قهوه‌خوری کوتاه با پایه‌های کوتاه
  • میز قهوه‌خوری قارچی
  • صندلی‌های گرد به هم پیوسته
  • میزهای آبشاری
  • اشکال لوله‌ای و کروی
  • پرداخت‌های خیاره‌دار در وسایل

اتاق خواب در دکوراسیون داخلی به سبک پست مدرن

مهم ترین نکته در این سبک تضاد و تناقض است. در انتخاب سرویس خواب و طراحی اتاق خواب هم باید به این نکته توجه داشته باشید.

همان طور که می دانید در این سبک غیر معمول بودن و غیرمتعارف بودن حرف اول را می زند. برای انتخاب رنگ و بافت و وسایل اتاق خواب هم همینطور است. طراحی اتاق خواب با این سبک به این صورت است که شما می توانید ترکیبی از خصوصیات هر دوره ای را استفاده کنید. خطوط قوس دار و خمیده را به کار ببرید.

سبک معماری مدرن وسبک معماری پست مدرن

سبک معماری پست مدرن با توجه به فرهنگ، اقلیم و تاریخ هر منطقه شکل می گیرد و با نگاهی به گذشته و تاریخ هر ملت از معماری گذشته الهام میگیرد بنابراین در سبک معماری پست مدرن ما تزئینات در معماری داریم و از آن بهره میگیریم و در مقابل شعار میس ونده رو کم بیشتر است پاسخ کمتر کسل کننده است ونچوری بیان می شود از نظر وی خانه ها و ساختمانها همه نمی توانند به یک شکل و فرم باشند و سبک بین الملل را رد می کند و معتقد به سبک محلی و زمینه گرایی در معماری می باشد و از نظر وی هر بنایی با توجه به فرهنگ و اقلیم و شرایط خاص آن محل طراحی و اجرا می شود.

  • تاکیدسبک معماری مدرن بیشتر بر مبنای خطوط افقی و عمودی بود؛ در حالیکه در سبک معماری پست مدرن از خطوط منحنی و نا معقول استفاده می شود. البته با توجه به زیر شاخه سبک ها در برخی مواردی در معماری مدرن از خطوط منحنی و پست مدرن از خطوط افقی و عمودی استفاده میشود.
  • همانطور که گفته شد معماری مدرن بر سادگی و عدم تزئینات تاکید داشت ؛ اکثرا از رنگ های سرد استفاده می شود مانند طوسی،سفید و … .در حالی که پست مدرن در برخی شاخه ها از تزئینات فراوان و مختلفِ الهام گرفته و رنگ های مختلف استفاده مینماید.

در حقیقت معماری مدرن پاسخی برای نیاز های مختلف بشرو همینطور پیشرفت آن ها به وسیله ی مصالح نوین و بدون توجه به سنت ها ،اقلیم ، فرهنگ و گذشته بود؛ حال آنکه سبک معماری پست مدرن با استفاده از همان مصالح نوین سعی در بازگشت به هویت ها و تاریخ خود داشته است.

منابع:

مبانی و مفاهیم در معماری غرب  – دکتر وحید قبادیان

معماری غرب ریشه ها و مفاهیم –امیر بانی مسعود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *