سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی

سبک کلاسیک یکی از سبک های دکوراسیون داخلی می باشد که طرفداران بسیاری دارد.سبک معماری کلاسیک مربوط به دوره ماقبل مدرن می باشد در چنین دوره ای نظام ارزشگذاری و اخلاقی و تمام نهاد ها و ساخت های سیاسی ، اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی مبتنی بر انگاره خدامحورانه ای از عالم و آدم بود و معماری این دوره با نگاه سنتی و بر اساس تفکرات ذهنی و روحانی شکل میگرفت.

که برای نشان دادن قدرت و شکوه خدایان از المانهای عمودی که سر به سوی آسمان داشتند استفاده می شد بنابراین کلیسا بهترین مکان برای دیدن طراحی به  سبک معماری کلاسیک می باشد که بودن در این مکان بیش از هرچیز حس قدرت و شکوه و حس حقارت انسان که خود را در بنایی عظیم می بیند القا می کند.

همانطور که در متن فوق اشاره شد سبک معماری کلاسیک اکثرا در کلیسا دیده می شود و می توان اینگونه نتیجه گرفت که برای طراحی سبک معماری کلاسیک نیاز به مساحت و ارتفاع زیاد سقف داریم تا بتوانیم شکوه و اقتدار سبک معماری کلاسیک را به نحوه احسنت نشان دهیم و باید دقت کنیم که سبک معماری کلاسیک در مساحت های کوچک نتنها شکوه و جلوه ای نخواهد داشت بلکه محل سکونت به سمساریی جهت نشان داده برخی جزئیات و المانهای ویژه این سبک تبدیل خواهد شد البته برای طراحی آپارتمانها می توان از سبک نئوکلاسیک استفاده نمود که جایگزین خوبی برای سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی می باشد.

ویژگی های سبک کلاسیک در معماری داخلی

سبک کلاسیک ویژگی های زیادی دارد که هر کدام مختص همین سبک است به گونه ای که این سبک را از سایر سبک ها متمایز می کند. ویژگی هایی که معرف سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی هستند.

  • تقارن
  • نظم
  • ترکیب رنگی خاص
  • وسایل چوبی

تقارن

شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین ویژگی های سبک کلاسیک تقارن است. به این گونه که تمام لوازم و مبلمان به صورت جفت هستند. این لوازم در سبک کلاسیک رو به روی هم قرار می گیرند و جلوه ی خاصی به دکوراسیون منزلتان می دهند.

نظم

این سبک با بی نظمی و هر گونه شلوغی بیگانه است. هر کدام از وسایل منزل در سبک کلاسیک مکان خاص خود را دارند. سبک کلاسیک بسیار منظم است که ابهت خاصی به دکوراسیون منزل شما می بخشد.

ترکیب رنگی خاص

رنگ هایی که در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک استفاده می شود به رنگ های فاخر معروف هستند که شکوه خاصی به خانه شما می بخشد. رنگ های طیف قهوه ای و کرم می تواند رنگ های مورد استفاده در این سبک هستند.

وسایل چوبی

سبک کلاسیک ویژگی هایی از حالت تاریخی دارد، بنابراین کمد های چوبی و وسایلی که در آنها قرار می گیرند در این سبک بسیار مورد توجه هستند. در واقع این کلکسیون ها بخشی از دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک محسوب می شوند.

زیبایی های سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی

از زیبایی های سبک کلاسیک در دکوراسیون می توانیم به دیوارهای گچ بری شده، دکوری های چوبی که دارای حکاکی هستند و پارچه های فاخر مورد استفاده در پرده ها اشاره کرد. معمولا در سبک کلاسیک از رنگ های کرم و قهوه ای استفاده می شود که آرامش خیره کننده ای به فضا می دهد. در واقع سبک کلاسیک همانطور که قبلا هم گفتیم در برگیرنده لایه های تاریخی است که این امر باعث می شود حال و هوای قدیم را منتقل کند. از خوبی های این سبک می توان به این نکته اشاره کرد که سبک کلاسیک می تواند به گونه ای تداعی بخش دوران کودکیمان باشد.

اجرای این سبک، کار پیچیده ای نیست ولی برای اینکه دکوراسیون موفق به سبک کلاسیک داشته باشید باید نکات کلیدی و مهم سبک کلاسیک را بدانید. بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با راهنمایی های مهندس محدثه صالحی بتوانید به زیباترین دکوراسیون دست پیدا کنید.

رنگ در سبک کلاسیک

رنگ های تند و زننده در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک جایگاهی ندارند. از رنگ های مورد استفاده در این سبک می توانیم به رنک های کرم، خاکستری، طلایی، نقره ای، زیتونی و قرمز مایل به قهوه ای اشاره کرد. در واقع رنک هایی که در عین آرامش لایه های تاریخی را نیز پوشش می دهد. در واقق احساس شادی و آرامش از ویژگی های مهم این سبک است.

دکوراسیون منزل به سبک کلاسیک فاخر و مجلل است. برای رسیدن به این سبک دکوراسیون علاوه بر رنگ باید به سایر نکات نیز دقت داشته باشیم. برای مثال حکاکی دکوری های چوبی در کنار رنگ های سنتی مثل طلایی می تواند معرف این سبک باشد.

دیوار در سبک کلاسیک

همانطور که گفتیم یکی از ویژگی های سبک کلاسیک گچ بری دیوارهاست. در واقع هنر مجسمه سازی در گچ بری دیوارها دیده می شود. این گچ بری ها به صورت متقارن و به صورت قاب بندی در این سبک دیده می شود. رنگ های مورد استفاده در این گچ بری ها عموما طیف سفید و طلایی است که با زمینه اصلی دیوار تضاد  دارد.

از دیگر المان های سبک کلاسیک نقاشی های روی دیوارها و سقف هاست. در فضاهای خاص از پارچه های دیواری نیز استفاده می شود. این پارچه ها بسیار گران قیمت بوده و به روش های خاصی نصب می شوند.

کف و سقف در سبک کلاسیک

رنگ سقف باید اصولا سفید به همراه سایه های سفید و شیری رنگ باشد. برای تزیین سقف از گچ استفاده می شود. لازم است بدانید به جای گچ از فوم یا پلاستر هم می شود استفاده کرد.

از جمله متریال های مورد استفاده برای کف در دکوراسیون به سبک کلاسیک می توان به پارکت های چوبی مقاوم و سنگ های مرمر طبیعی اشاره کرد. باید توجه داشته باشید که طراحی کف باید تقارن رعایت شود.

دکوراسیون آشپزخانه به سبک کلاسیک

کابینت ها مهم ترین قسمت آشپزخانه ها هستند. در طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک کابینت ها از عناصر اصلی به شمار می آیند. در این سبک معمولا از کابینت های لوکس و چوبی استفاده می کنند. استفاده از کابینت های چوبی حس طبیعت و نچرال بودن را به فضا می دهد. اکثر کابینت ها در سبک کلاسیک به رنگ روشن هستند. در این سبک بعضی از کابینت ها بدون در طراحی می شوند که باعث می شود جلوه متفاوتی به آشپزخانه تان ببخشد. معمولا روی در کابینت ها کنده کاری ها و تزئینات ظریفی دیده می شود.

طراحی اتاق خواب به سبک کلاسیک

سبک کلاسیک از جمله سبک های پرطرفدار برای چیدمان اتاق خواب هستند. از آنجایی که برگرفته از لایه تاریخی است، سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی اصیل ترین سبک به حساب می آید. سبک کلاسیک به اندازه دیگر سبک ها منعطف نیست بنابراین رعایت اصول در چیدمان به این سبک بسیار مهم است. از جمله مواردی که باید رعایت شود انتخاب تخت خواب است. در این سبک از تخت خواب های فلزی نمی توان استفاده کرد و باید از تخت خواب های چوبی با تاج و تزئینات استفاد کنید. رو تختی مورد استفاده در این سبک باید از پارچه های فاخر مثل ابریشم مخمل و یا ساتن باشد. آباژور ها باید چوبی باشند و پرده هم باید بلند با پارچه های نفیس باشند.

طراحی اتاق کار به سبک کلاسیک

در طراحی اتاق کار به سبک کلاسیک هم باید از وسایل چوبی استفاده کنید. دکوراسیون چوبی آرامش خاصی به فضا می بخشد. در واقع چون رنگ چوب رنگ گرم است باعث شور و نشاط می شود. کتابخانه عریض چوبی، صندلی های چوبی لهستانی و فرش های قیمتی می توانند تکمیل کننده سبک کلاسیک در اتاق کار شما باشند. طراحی اتاق کار به سبک کلاسیک هزینه ی زیادی ندارد. در واقع بیشترین هزینه برای طراحی به سبک کلاسیک فقط یکبار صورت می گیرد. زیرا وسایل بزرگ و اصلی یکبار خریداری می شوند و در دفعات بعد تیاز به تغییر جزئیات است. همین جزئیات گاهی باعث زیبایی های چشمگیری می شود. در دکوراسیون چوبی بهتر است از پرده های زبرا یا کرکره ای در اتاق کار استفاده کنید. استفاده از پرده های با طرح چوب باعث یکنواخت شدن محیط کار می شود.

طراحی اتاق نشیمن به سبک کلاسیک

در طراحی اتاق نشیمن به سبک کلاسیک نیز تمام قواعدی که تاکنون گفته شد باید رعایت شود. رعایت تقارن ، مبلمان با فرم های منحنی و منبت کاری شده، پرده های بلند و نفیس و دکوری های لوکس و فاخر از جمله قواعدی است که باید رعایت شود. در طراحی به سبک کلاسیک باید به جنس پارچه ها و متریال ها دقت ویژه داشته باشید. ساتن، مخمل، تور ، ژاکارد، تافته و ابریشم از جمله پارچه های مورد استفاده در سبک کلاسیک است. در پرده ها درطراحی اتاق نشیمن به سبک کلاسیک با استفاده از آویزهای زینتی تزئین می شوند. که این امر باعث شکوه بیشتر اتاق نشیمن می شود.

طراحی سرویس بهداشتی به سبک کلاسیک

در طراحی سرویس بهداشتی به سبک کلاسیک از کابینت های چوبی کرم قهوه ای رنگ استفاده می شود. بهتر است از روشویی های کابینت دار در این سبک استفاده کنید. از آنجایی که تزئینات جزئی از این سبک است بهتر است پایه های کابینت ها منحنی و یا مزین شده باشند. می توانید برای زیبایی بیشتر رنگ کابینت را با قاب دور آینه ست شود. برای آینه هم از رنگ های طلایی یا قهوه ای استفاده می شود.

چگونه خانه خود را به سبک معماری کلاسیک طراحی نماییم؟

قبل از هر چیز باید توجه داشته باشیم که اصل و اساس سبک معماری کلاسیک بر پایه تقارن می باشد پس از هر چیز به تعداد زوج در منزل چیدمان می شود.

در قسمت ورودی حتما آیینه و کنسول استفاده می شود که در طراحی هر کدام جزئیات از الزامات می باشد.

برای ورود به بخش نشیمن از راهرو عبور می کنیم که در این سبک از مبلمان در راهرو و آیینه در انتهای راهرو استفاده می شود.یکی از کار بردهای آیینه بزرگتر نمودن فضا نیز می باشد.

در طراحی کف از سنگ ابزار خورده ایجاد خط در اطراف و سنگ های طرح دار در بخش مرکزی استفاده می شود.

در طراحی سقف از تصاویر ویزه این سبک با تم رنگی آبی استفاده شود که امروژه با نقاشی روی سقف و پتینه های زیبا میسر میگردد گچبری سقف از الزامات این سبک می باشد.

تمام دیوار ها دارای قاب می باشند که به صورت قرینه روی دیوار ها اجرا می شوند و داخل قاب می تواند مزین به تابلو های این سبک یا در صورت استفاده از کاغذ دیواری از کاغذ دیواری های پرنقش ویژه همین سبک با رنگ های قهوه ای، کرم، طلایی و . . . استفاده می شود. همچنین جانمایی لوسترهای دیواری شمع دار برای این قاب ها پیشنهاد می شود.

پرده ها از پارچه های طرح دار و سنگین و پرزرق و برق تهیه می شود که به صورت متقارن روی پنجره ها را پوشش می دهد.

در سبک معماری کلاسیک می توان از تک شی های کلاسیک مثل پیانو استفاده کرد.

رنگ های مناسب این طرح  گرم و تیره مثل کرم قهوه ای و طلایی است به ویژه رنگ طلایی به میزان زیاد برای تزئینات استفاده می شود و  این رنگها نیز بر شکوه و صلابت این سبک تاکید می کنند در استفاده از کاغذ دیواری علاوه بر رنگ از نوع بافت دار آن  استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *